۶سوال تا انتخاب بهترین نرم افزار CRM(بخش۱)

به راستی تابحال قبل از خرید یک ابزار برای کسب و کار خود به این فکر کرده ایم

به راستی تابحال قبل از خرید یک ابزار برای کسب و کار خود به این فکر کرده ایم که از میان ابزارهای مختلف، بهترین ابزار کدام است؟! نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری ( نرم افزار CRM ) نیز همانند تمامی ابزارهای دیگر باید بدرستی انتخاب و خریداری شود.
👌 ما ۶ سوال را به شما پیشنهاد میکنیم که بهتر است قبل از خرید نرم افزار CRM  پاسخ دهید.

بهترین نرم افزار CRM این قدرت را دارد که یک تیم فروش را به ماشینی تبدیل کند که می تواند با کمترین زحمت کارهای بیشتری انجام دهد، و چندین قدم در هر معامله ای جلوتر باشد. اولین و مهمترین گام برای موفقیت کسب و کار شما که غالبا بدرستی انجام نمی شود، پیدا کردن نرم افزاری است که شما و تیمتان عملا از آن استفاده کنید.

“بیایید برای یک لحظه بر روی این نکته تمرکز کنیم!!!!”

شرکت ها معمولا برای نرم افزار CRM سرمایه گذاری سنگینی انجام می دهند، اما اغلب تعداد کمی از کاربران میتوانند از نرم افزار به بهترین نحو استفاده کنند و این امر موجب می شود عملکرد تیم و کارمندان رشدی نداشته باشد.
طبق تحقیقات جهانی انجام شده، کسب و کارهای جهانی در سال ۲۰۱۳ تقریبا ۲۰ میلیون دلار برای CRM هزینه کرده اند. اما با این وجود،کاربران نتوانسته اند با نرم افزار به خوبی ارتباط برقرار کنند.
اگر نمایندگان فروش(بعنوان کاربران اصلی CRM در نظر بگیریم) فعالیت های روزانه خود مانند ایجاد تماس، برنامه ریزی ملاقات ها، و یادداشت های مربوط به تماس ها و ملاقات ها را در نرم افزار CRM ثبت نکنند، مرحله پایانی چرخه فروش، تنها به جستجوی طولانی در میان اطلاعات مربوط به ایمیل ها و برگه های یادداشت خلاصه می شود. این امر ما را مجبور می کند تا برای گرفتن تصمیمات تجاری مهم تنها به اطلاعات موجود در ذهن خود تکیه  کنیم و در نتیجه فرصت ها و درآمد زایی را از دست می دهیم.
داده های ناقص و نادرست CRM نیز در ارزیابی معاملات فروش یا عملکرد کارمندان، به مدیران فروش کمکی نمی کنند. خلاء بین فروش واقعی و انتظارات مدیران سرانجام منجر به پیش بینی های ضعیف در مورد فروش و ناتوانی در انجام اقدامات اصلاحی می شود.

برای جلب رضایت تیم فروش، مدیران باید در انتخاب نرم افزار CRM به خوبی دقت کنند. مدیران باید کلیه پرسنل یک مجموعه را ملاقات کنند، نیازهای آنها را تحلیل کنند و به تعدادی از سوالات قبل از انتخاب نرم افزار CRM پاسخ دهند.

نیاز به مشاوره دارید؟
۰۳۱-۳۶۲۰۴۷۵۱-۴ دموی نرم افزار CRM را مشاهده نمایید

در اینجا ۶ سوالی که مدیران قبل از انتخاب نرم افزار CRM برای ارزیابی مناسب کسب و کار خود باید در نظر بگیرند، بیان شده است:

چه مشکلاتی را می خواهم با نرم افزار CRM حل کنم؟

بیشتر سیستم های CRM مشکلات تجاری عمومی و مشابهی را با قابلیت های خود حل می کنند. این قابلیت ها شامل امکان مشاهده فعالیت های تیم فروش برای مدیران، ارائه دقیق گزارش های فروش، و ایجاد یک پایگاده داده برای جمع آوری اطلاعات پراکنده ی مشتریان در بخش های مختلف سیستم، هستند.

با این وجود، هر کسب و کاری احتیاجات منحصر بفردی دارد که همه نرم افزار CRM ها نمی توانند آنها را برآورده سازند. برای مثال، یکی از مشتریان ما تنها یک نرم افزار CRM برای ۳ شرکت با لوگوهای متفاوت، احتیاج داشت. پارس ویتایگر با داشتن قابلیت های Print templates و Email templates این مشکل او را حل کرد. این قابلیت ها به او اجازه میدادند تا از هر ۳ لوگو استفاده کند. چنین مشکلات تجاری منحصر بفردی را شناسایی و سی آر ام که بتواند در حل آنها به شما کمک کند را انتخاب نمایید.

آیا نرم افزار CRM از سفارشی سازی پشتیبانی می کند؟

بیشتر سی آر ام ها  مدل های تجاری با کیفیت متوسط را به خوبی ایجاد می کنند، اما تعداد آنهایی که بسیار خاص می باشند، زیاد نیست. آنها هزاران ویژگی عمومی دارند که به درستی ایجاد شده اند. درست است که داشتن ویژگی ها، خوب است اما اگر کارایی برای شما نداشته باشند، در نهایت به موارد اضافه ای تبدیل می شوند که باید از میان آنها عبور کنید تا به آنچه که از  سیستم نیاز دارید، دست یابید. در ضمن، ویژگی های خاصی که احتمالا کسب و کار شما احتیاج دارد در هیچ کجا دیده نمی شود. قابلیت سفارشی سازی تضمین می کند که شما بتوانید دقیقا همان سیستمی که احتیاج دارید را بسازید، نه کمتر و نه بیشتر، و این سیستم می تواند همزمان با رشد شما تکامل یابد.

سی آر ام Pars Vtiger به شما این امکان را می دهد، تا فیلدها، ویژگی ها، و جریان کارها را برای مطابقت با احتیاجات خاص کسب و کار خود ایجاد، ویرایش، و پنهان کنید. سهولت در سفارشی سازی به مشتریان ما کمک کرده است تا اطلاعات اضافی را ذخیره و مدیریت کنند. ایجاد ماژول ها از طریق توسعه و ویرایش ماژول های موجود می تواند این نرم افزار را با هر نوع شرکتی متناسب سازد، فرقی نمی کند شرکت تولیدی، خدماتی یا تلفیقی از هر دو باشد. در واقع میتوان گفت به جای اینکه مجبور باشیم مدل تجاریمان را با CRM موجود هماهنگ کنیم، می توانیم ویتایگری متناسب با مدل تجاری خود داشته باشیم.

آیا نرم افزار CRM پذیرش کاربر را افزایش می دهد؟

هنگامی که نرم افزار CRM کاملا پیاده سازی شد، کاربران باید برای استفاده از سیستم آموزش داده شوند. یک نرم افزار CRM شامل ویژگی های بسیاری می باشد و کاربر گاهی اوقات نیاز خواهد داشت که تمام این ویژگی ها را یاد بگیرد. اگرچه شرکت های ارایه دهنده CRM، برخی از کارهای عادی روزمره، دستورالعمل ها و بهترین شیوه برای استفاده از سیستم را به کاربران نرم افزار CRM آموزش می دهند، اما باید همواره در مواردی که باعث می شود کاربران دچار مشکل شوند، به آنها کمک کند.  CRM باید ملموس و قابل پذیرش باشد.

آیا این نرم افزار به ما کمک می کند که تصمیمات مبنی بر داده اتخاذ کنیم؟

هر تصمیم خوب کسب و کار باید بر اساس ۲ نکته باشد: داده ها و  نگرش. اما اگر شما یک استارت آپ راه اندازی کنید، احتمالا داده هایی که تصمیمات خود را باید بر اساس آنها بگیرید هنوز وجود ندارند. توجه داشته باشید که نرم افزار CRM باید به شما در پیش بینی درآمد و رشد کمک کند، همچنین پیش بینی جریان نقدی شما را تسهیل کرده و دسترسی به اطلاعات کاملا به روز در قیف فروش و عملکرد فروش شما را ممکن سازد. به طور خلاصه: بهترین نرم افزار CRM باید دیدگاه های ارزشمندی را با ارائه کلیه اطلاعات و ارقام صحیح برای شما به همراه آورد.

آیا این نرم افزار همگام با کسب و کار ما رشد می کند؟

بیشتر تامین کنندگان CRM، این نرم افزار را بر اساس تعداد کاربران قیمت گذاری می کنند. قبل از انتخاب نرم افزار، مطمئن شوید که می دانید که چه تعداد از کارکنان شما باید از آن استفاده کنند. این نکته به شما کمک می کند تا از پرداخت پول اضافه و یا انتخاب ابزاری که به زودی پاسخگوی افراد جدید نخواهد بود اجتناب کنید.

البته اگر سی آر ام خود را از ما تهیه کرده باشید می دانید در مورد نسخه ی نصبی ویتایگر چنین مشکلی را نخواهید داشت چرا که پرداخت شما برای تعداد نامحدود کاربر است.

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از ابزار CRM مورد نظرتان چقدر آسان است و چه میزان آموزش مقدماتی قبل از استفاده لازم است؟ آیا فروشنده شما خدمات پشتیبانی کافی ارائه می دهد؟ آیا توانایی و اجازه ی ارائه بازخورد و یا ارتباط مستقیم با تیم پشتیبانی این نرم افزار را دارید؟

آیا CRM مورد نظرتان با سایر سیستم ها و سازمان شما سازگار است؟

با این که افزودن یک ابزار جدید در سازمان گام مثبتی به جلو به سمت همگام شدن با دنیای مترقی امروز است، پیش از انتخاب بهترین نرم افزار CRM برای سازمانتان، باید چند سوال اساسی درباره وضعیت فعلی کسب و کارتان از خود بپرسید.  برای اینکه انتخابی واقعا موفقیت آمیز داشته باشید، راه حل CRM شما احتمالا نیاز به ادغام با جنبه های دیگر کسب و کار شما، و بالاخص داده ها دارد.

بر اساس نظرات محققان حوزه سی آرام، پاسخ به چهار سوال در مورد داده های شرکت پیش از درخواست CRM احتمالی تان لازم می  باشد:

  1. آیا می توانم داده های موجود خود را به سی آر ام جدید منتقل کنم؟
  2. انتقال این داده ها چه میزان دشوار / وقت گیر و چقدر دقیق خواهد بود؟
  3. اگر در آینده تصمیم بگیریم سی آر ام دیگری استفاده کنیم، آیا می توانیم از داده های وارد شده خروجی بگیریم؟
  4. اگر ارائه دهنده ی سی آر ام تصمیم بگیرد از این کسب و کار کناره بگیرد چه اتفاقی برای داده های ما می افتد؟

این شش سوال، سوالات مقدماتی برای انتخاب بهترین نرم افزار CRM برای سازمان و کسب و کار شماست. انتخاب یک نرم افزار مناسب   نیاز به تحقیق بسیاری دارد و باید موارد دیگری را نیز در نظر بگیرید. در بخش دوم این مقاله به تفصیل درباره ی مواردی که باید هنگام انتخاب بهترین سی آر ام در نظر بگیرید توضیح می دهیم.

نرم افزار پارس ویتایگر پشتیبانی محصول را از طریق فایل ها و مستندات اموزشی فراهم می کند. متخصصان پارس ویتایگر همواره با پشتیبانی آنلاین، تیکت ها، ایمیل ها و تماس های تلفنی مستقیما و بصورت آنلاین برای کمک به کاربران در برطرف کردن موانع آماده هستند.

نسخه دموی نرم افزار پارس ویتایگر را مشاهده نمایید: دموی نرم افزار CRM را مشاهده نمایید

ثبت دیدگاه