راهکار حفظ مشتری

۵ راهکار اساسی برای افزایش نرخ حفظ مشتری (قسمت دوم)

در قسمت اول مقاله “۵ راهکار اساسی برای افزایش میزان حفظ مشتری ” در مورد اهمیت حفظ مشتری توضیح

در قسمت اول مقاله “۵ راهکار اساسی برای افزایش میزان حفظ مشتری ” در مورد اهمیت حفظ مشتری توضیح دادیم. در ادامه این مقاله بررسی می کنیم که کدام استراتژی حفظ مشتری را به کار بگیریم که ماندگار باشد:

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند: اهمیت حفظ مشتری و ارتقای آن توسط نرم افزار CRM

محاسبه نرخ حفظ مشتری

شعار ما در مجله کسب و کار پارس ویتایگر، کمک به رشد و ارتقا با ارائه محتوای مفید درباره کسب و کار ها است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه تکنولوژی و سازمانی، فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

قبل از پرداختن به موضوع استراتژی حفظ، باید از نرخ حفظ مشتری فعلی خود مطلع باشید. هیچ فرمول استانداردی برای محاسبه حفظ مشتری وجود ندارد. ما در این مقاله فرمول حفظ مشتری جف هادن با عنوان ” بهترین راه برای پیگیری حفظ مشتری” را ارائه کرده ایم:

نرخ حفظ مشتری

فرمول محاسبه نرخ حفظ مشتری

پیچیده به نظر می آید؟ اجازه دهید آنرا با یک مثال توضیح دهم. فرض کنید در اول اردیبهشت ۱۰۰ مشتری دارید . در ۳۰ روز آینده، ۱۵ مشتری جدید را با موفقیت به دست آورده اید و ۱۰ مشتری موجود کنسل شده اند. بنابراین، در آخرین روز از ماه شما ۱۰۵ مشتری دارید. اکنون نرخ حفظ را محاسبه می کنیم.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

نرخ حفظ= ((تعداد مشتریان در پایان دوره – تعداد مشتریان جدید به دست آمده در طول دوره)) * ۱۰۰
نرخ حفظ = ((۱۵-۱۰۵)) *۱۰۰
نرخ حفظ = ۹۰ درصد

این عدد به این معنا است که شما می توانید تا ۹۰ درصد مشتریان خود را حفظ کنید.

چرا مشتریان در حال جدا شدن از شرکت شما هستند؟

بعد از محاسبه نرخ حفظ مشتری، مرحله بعدی فهمیدن این مطلب است که چرا مشتریان از سیستم شما خارج می شوند. آیا به دلیل سرویس دهی بد به مشتریان، فرایند فروش ضعیف و اشتباهات نیروهای فروش، قیمت بالا، محصولات بی کیفیت، یا تجربه کاری بسیار ضعیف می باشد؟ این امر دلایل بسیار زیادی دارد.

اعمال تغییرات جزئی بر روی محصولات و خدمات بر اساس بازخورد مشتریان

هر گاه متوجه شدید که چه عاملی مشتریان را از کسب و کار شما دور می کند، بر روی بهبود  آن عوامل کار کنید. برای مثال، اگر شما یک شرکت اجاره نرم افزار (نرم افزار به عنوان یک سرویس) هستید و مشتری شما به دنبال ویژگی های گمشده ای هستند که شما منتشر کرده اید، یک نسخه اولیه به آنها ارائه دهید تا بازخورد بیشتری دریافت کنید.

ارزیابی برنامه های وفاداری

برنامه های وفاداری روش خوبی برای ارتباط و پاداش دهی به مشتریانی است که به فروشگاه شما رفت و آمد دارند. می توانید هدایا، برگه های تخفیف یا نمونه محصولات جدید خود را به مشتریان وفادار ارائه دهید. اما، قبل از راه اندازی یک برنامه وفاداری مطمئن شوید که چه چیزی می خواهید به دست بیاورید- آیا هدف افزایش تعداد بازدیدهاست یا ترغیب کردن مشتریان به خرید بیشتر؟

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

ایجاد ارتباط قوی با مشتریان

ایجاد یک ارتباط قوی و دایم با مشتریان امری حیاتی برای حفظ مشتری می باشد. اگر مشتریان  احساس کنند که برای مسئولان کسب و کاری مهم هستند، با آنها می مانند. ایجاد یک ارتباط قوی با مشتریان به زمان، تلاش، و ارتباط تاثیر گذار احتیاج دارد.
نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) پارس ویتایگر به شما این امکان را می دهد تا تمام جزئیات در مورد مشتریان خود را در یک ارتباط دایمی و پیوسته پیگیری کنید. با استفاده از داده های بدست آمده از  نرم افزار CRM پارس ویتایگر، اعضای تیم می توانند گزارشی از آنها ایجاد کنند. برای مثال، تیم های بازاریابی شما می توانند بر اساس یک تجربه موفق، ایمیل های تعامل مجدد زیادی  ارسال کنند، تیم فروش شما می تواند احتیاجات یک مشتری را برای ارائه بهترین راه حل تحلیل کنند، و تیم پشتیبانی شما می تواند همواره با در دسترس داشتن تمام اطلاعات مشتریان در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات آنها باشند. ارائه تسهیلات کامل، آگاهی از نیازهای مشتریان  از قبل، و کمک های فوری برای جلب اعتماد مشتریان در نهایت منجر به ایجاد یک رابطه سالم می شوند.
هنوز از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) پارس ویتایگر استفاده نمی کنید؟ برای نسخه رایگان دمو ما در سایت های ما به پارس ویتایگر و ویتایگر دات آی آر اقدام کنید یا با بخش پشتیبانی نرم افزار CRM تماس بگیرید تا با ویژگی های دیدگاه های فروش و ابزارهای اتوماسیون فروش آشنا شده و عملکرد تیم فروش خود را افزایش دهید.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه