۶سوال تا انتخاب بهترین نرم افزار CRM(بخش۱)

وقتی که بحث انتخاب بهترین نرم افزار CRM به پیش می آید، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود

وقتی که بحث انتخاب بهترین نرم افزار CRM به پیش می آید، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارند. اما بهترین گزینه برای هر کسب و کار می تواند متفاوت باشد. در ادامه ویژگی ها و امکانات یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری را به طور موردی بیان می کنیم.

امکانات کلی CRM

از آنجایی که تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است، هر روز نرم افزارهای جدیدی برای تسهیل و تسریع کارها ارائه می شوند. طبیعتا، هیچ سازمانی نمی تواند در همه ی زمینه های نرم افزاری متخصص باشد، اما این بدان معنا نیست که سازمان های خریدار به چند نرم افزار تخصصی به طور هم زمان احتیاج پیدا نمی کنند. راه حل؟ یکپارچه سازی این نرم افزار ها.

بهترین نرم افزار CRM برای هر سازمانی با هر هدفی، باید امکان استفاده هم زمان از نرم افزارهای دیگر را برای آن سازمان فراهم کند. هم چنین، ارتباط با مشتریان صرفا به ملاقات حضوری یا تلفنی محدود نمی شود. نیروهای فروش نیز باید بتوانند به تاریخچه ی ارتباط با مشتری دسترسی داشته باشند تا پروفایلی کامل در اختیار داشته و بتوانند گام های بعدی فروش را به درستی مشخص کنند. نرم افزار CRM باید این امکان را در اختیار مجموعه قرار دهد.

پیش از خواندن ویژگی ها، در نظر داشته باشید که نرم افزار CRM پارس ویتایگر ماژولار بوده، و قابلیت توسعه و سفارشی سازی دارد. این به این معناست که شما می توانید ویژگی ها و امکانات دلخواه خود را که در این لیست پیدا نمی کنید، با ما در میان گذاشته، و به نرم افزار خود اضافه کنید.

 

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟

امکانات بهترین CRM

پلتفرم

سیستم عامل

یکپارچه سازی نرم افزار سی آر ام

قیمت نرم افزار CRM

مسلما یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب یک سرویس یا محصول، قیمت آن است.

قیمت نرم افزار CRM

تفاوت نسخه نصبی و کلود CRM در چیست؟

در نسخه نصبی (سرور محلی)، کاربر سروری را به نرم افزار اختصاص داده، و نرم افزار بر آن سرور نصب می شود. تنها کسانی که خود کاربر انتخاب می کند اجازه ی دسترسی به این نرم افزار و اطلاعات موجود را خواهند داشت. حتی سازمان ارائه دهنده ی نرم افزار هیچ گونه دسترسی به اطلاعات ذخیره شده یا خود نرم افزار نخواهد داشت.

شما می توانید به صورت آنلاین یا آفلاین (تنها بر روی شبکه داخلی) از نرم افزار استفاده کنید. این که کسی از بیرون از شرکت شما به نرم افزار دسترسی داشته باشد یا خیر، بسته به استراتژی ها و ترجیحات شماست.

در نسخه کلود فضای مشخصی از سرور ارائه دهنده در اختیار شما قرار می گیرد. راحتی کار در این است که نیاز به نصب و فضای سرور جداگانه نیست. نرم افزار حتما باید به صورت آنلاین استفاده شود (در غیر این صورت، چطور می توان به سرورهای ارائه دهنده که اطلاعات شما بر روی آن ذخیره است، دسترسی داشت؟)، و تعیین دسترسی از اختیارات شما خارج است.

در نسخه های کلود سازمان ارائه دهنده به اطلاعات شما دسترسی خواهد داشت. البته طی قراردادهای امضا شده کسی بدون اجازه ی شما حق استفاده یا حتی بررسی اطلاعات شما را ندارد. بزرگ ترین خطری که اطلاعات شما را در نسخه های کلود تهدید می کند، هک شدن سرور شرکت ارائه دهنده و لو رفتن اطلاعات شماست.

امنیت نرم افزار CRM

مشخصا، امنیت یکی از مهم ترین شاخص های انتخاب هر نرم افزاری ست، خصوصا نرم افزارهایی که داده های شخصی افراد را ذخیره می کنند.

رمزگذاری

کنترل دسترسی و امنیت

سیاست های حفاظت از داده ها

 

بخش فروش

کدام گزینه بهترین نرم افزار CRM برای بخش فروش خواهد بود؟ پیش از همه باید در نظر داشته باشید که وظیفه ی سی آر ام هماهنگی بخش های مختلفی ست که با مشتری در ارتباطند. ممکن است نیروهای فروش بسیار با CRM کار کنند، اما بخش های بازاریابی و خدمات پس از فروش نیز باید هماهنگ با فروش با این نرم افزار پیش روند.

چیزی که در فروش بسیار اهمیت دارد پیگیری ها و شناسایی صحیح نیاز مشتری ست. البته پس از این که از مناسب بودن مشتری برای سازمان اطمینان حاصل شد.

بخش فروش در CRM

بخش بازاریابی

بخش بازاریابی ورودی مشتری های جدید به سیستم یک سازمان است. عموما کمپین هایی با هدف گروه خاصی از مشتریان طراحی و اجرا می شوند. گزارش گیری از این کمپین ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که تخصیص بودجه آینده این بخش، تشخیص میزان کارایی هر کمیپین و استراتژی بازاریابی، تشخیص هزینه جذب مشتری، و سایر شاخص های مهم بازاریابی، همه مرهون نتایج کمپین ها و نسبت هزینه و وقت صرف شده، و تعداد سرنخ های به دست آمده است.

هر پروژه معمولا به چند بخش کوچک تر تقسیم شده، و وظایف معینی برای هر فرد حاضر در پروژه دارد. تعریف پروژه، تخصیص گروه مربوطه به آن، و مهم تر از همه، تخصیص وظایف و پیگیری آنها مهم ترین انتظاراتی ست که یک نرم افزار CRM باید برآورده کند.

بخش بازاریابی

خدمات پس از فروش و پشتیبانی

آیا به نرم افزار جداگانه ای برای بخش پشتیبانی نیاز است؟ بسته به نرم افزار CRM مورد استفاده شما، پاسخ این سوال متفاوت است. بخش خدمات پس از فروش نیز به طور مستقیم با مشتریان در ارتباط است، پس اگر کارکنان این بخش به پیشینه و پروفایل هر مشتری دسترسی نداشته باشند، قاعدتا به بهبود تجربه مشتری کمکی نخواهند کرد.

درنتیجه، بهترین نرم افزار CRM برای سازمانی که بخش خدمات مشتری نیز دارد، نرم افزاری ست که خود امکانات مربوط به پشتیبانی را داشته باشد.

خدمات پس از فروش و پشتیبانی

دانلود چک لیست برای مقایسه نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری

شما می توانید مجموعه ی این جدول ها را به صورت یک فایل دانلود کرده، و امکانات نرم افزار یا نرم افزارهای دلخواه خود را با استفاده از این چک لیست بسنجید:

۶سوال تا انتخاب بهترین نرم افزار CRM

👌 در ادامه ۶ سوال را به شما پیشنهاد می کنیم که بهتر است قبل از خرید نرم افزار CRM  پاسخ دهید. مجددا، به یاد داشته باشید که در صورتی که امکانات مورد نظر خود را در نرم افزار ما نمی یابید، می توانید سناریوی دلخواه خود را برای ما ارسال کرده، و پیاده سازی و افزودن این تغییرات را امکان سنجی کنید.

بهترین نرم افزار CRM این قدرت را دارد که یک تیم فروش را به ماشینی تبدیل کند که می تواند با کمترین زحمت کارهای بیشتری انجام دهد، و چندین قدم در هر معامله ای جلوتر باشد. اولین و مهمترین گام برای موفقیت کسب و کار شما که غالبا بدرستی انجام نمی شود، پیدا کردن نرم افزاری است که شما و تیمتان عملا از آن استفاده کنید.

“بیایید برای یک لحظه بر روی این نکته تمرکز کنیم!!!!”

شرکت ها معمولا برای نرم افزار CRM سرمایه گذاری سنگینی انجام می دهند، اما اغلب تعداد کمی از کاربران میتوانند از نرم افزار به بهترین نحو استفاده کنند و این امر موجب می شود عملکرد تیم و کارمندان رشدی نداشته باشد.
طبق تحقیقات جهانی انجام شده، کسب و کارهای جهانی در سال ۲۰۱۳ تقریبا ۲۰ میلیون دلار برای CRM هزینه کرده اند. اما با این وجود،کاربران نتوانسته اند با نرم افزار به خوبی ارتباط برقرار کنند.
اگر نمایندگان فروش(بعنوان کاربران اصلی CRM در نظر بگیریم) فعالیت های روزانه خود مانند ایجاد تماس، برنامه ریزی ملاقات ها، و یادداشت های مربوط به تماس ها و ملاقات ها را در نرم افزار CRM ثبت نکنند، مرحله پایانی چرخه فروش، تنها به جستجوی طولانی در میان اطلاعات مربوط به ایمیل ها و برگه های یادداشت خلاصه می شود. این امر ما را مجبور می کند تا برای گرفتن تصمیمات تجاری مهم تنها به اطلاعات موجود در ذهن خود تکیه  کنیم و در نتیجه فرصت ها و درآمد زایی را از دست می دهیم.
داده های ناقص و نادرست CRM نیز در ارزیابی معاملات فروش یا عملکرد کارمندان، به مدیران فروش کمکی نمی کنند. خلاء بین فروش واقعی و انتظارات مدیران سرانجام منجر به پیش بینی های ضعیف در مورد فروش و ناتوانی در انجام اقدامات اصلاحی می شود.

برای جلب رضایت تیم فروش، مدیران باید در انتخاب نرم افزار CRM به خوبی دقت کنند. مدیران باید کلیه پرسنل یک مجموعه را ملاقات کنند، نیازهای آنها را تحلیل کنند و به تعدادی از سوالات قبل از انتخاب نرم افزار CRM پاسخ دهند.

در اینجا ۶ سوالی که مدیران قبل از انتخاب نرم افزار CRM برای ارزیابی مناسب کسب و کار خود باید در نظر بگیرند، بیان شده است:

چه مشکلاتی را می خواهم با نرم افزار CRM حل کنم؟

بیشتر سیستم های CRM مشکلات تجاری عمومی و مشابهی را با قابلیت های خود حل می کنند. این قابلیت ها شامل امکان مشاهده فعالیت های تیم فروش برای مدیران، ارائه دقیق گزارش های فروش، و ایجاد یک پایگاده داده برای جمع آوری اطلاعات پراکنده ی مشتریان در بخش های مختلف سیستم، هستند.

با این وجود، هر کسب و کاری احتیاجات منحصر بفردی دارد که همه نرم افزار CRM ها نمی توانند آنها را برآورده سازند. برای مثال، یکی از مشتریان ما تنها یک نرم افزار مدیرت ارتباط با مشتری برای ۳ شرکت با لوگوهای متفاوت، احتیاج داشت. پارس ویتایگر با داشتن قابلیت های Print templates و Email templates این مشکل او را حل کرد. این قابلیت ها به او اجازه میدادند تا از هر ۳ لوگو استفاده کند. چنین مشکلات تجاری منحصر بفردی را شناسایی و سی آر ام که بتواند در حل آنها به شما کمک کند را انتخاب نمایید.

آیا نرم افزار CRM از سفارشی سازی پشتیبانی می کند؟

بیشتر سی آر ام ها  مدل های تجاری با کیفیت متوسط را به خوبی ایجاد می کنند، اما تعداد آنهایی که بسیار خاص می باشند، زیاد نیست. آنها هزاران ویژگی عمومی دارند که به درستی ایجاد شده اند. درست است که داشتن ویژگی ها، خوب است اما اگر کارایی برای شما نداشته باشند، در نهایت به موارد اضافه ای تبدیل می شوند که باید از میان آنها عبور کنید تا به آنچه که از  سیستم نیاز دارید، دست یابید. در ضمن، ویژگی های خاصی که احتمالا کسب و کار شما احتیاج دارد در هیچ کجا دیده نمی شود. قابلیت سفارشی سازی تضمین می کند که شما بتوانید دقیقا همان سیستمی که احتیاج دارید را بسازید، نه کمتر و نه بیشتر، و این سیستم می تواند همزمان با رشد شما تکامل یابد.

سی آر ام Pars Vtiger به شما این امکان را می دهد، تا فیلدها، ویژگی ها، و جریان کارها را برای مطابقت با احتیاجات خاص کسب و کار خود ایجاد، ویرایش، و پنهان کنید. سهولت در سفارشی سازی به مشتریان ما کمک کرده است تا اطلاعات اضافی را ذخیره و مدیریت کنند. ایجاد ماژول ها از طریق توسعه و ویرایش ماژول های موجود می تواند این نرم افزار را با هر نوع شرکتی متناسب سازد، فرقی نمی کند شرکت تولیدی، خدماتی یا تلفیقی از هر دو باشد. در واقع میتوان گفت به جای اینکه مجبور باشیم مدل تجاریمان را با CRM موجود هماهنگ کنیم، می توانیم ویتایگری متناسب با مدل تجاری خود داشته باشیم.

آیا نرم افزار CRM پذیرش کاربر را افزایش می دهد؟

هنگامی که نرم افزار CRM کاملا پیاده سازی شد، کاربران باید برای استفاده از سیستم آموزش داده شوند. یک نرم افزار CRM شامل ویژگی های بسیاری می باشد و کاربر گاهی اوقات نیاز خواهد داشت که تمام این ویژگی ها را یاد بگیرد. اگرچه شرکت های ارایه دهنده CRM، برخی از کارهای عادی روزمره، دستورالعمل ها و بهترین شیوه برای استفاده از سیستم را به کاربران نرم افزار CRM آموزش می دهند، اما باید همواره در مواردی که باعث می شود کاربران دچار مشکل شوند، به آنها کمک کند.  CRM باید ملموس و قابل پذیرش باشد.

آیا این نرم افزار به ما کمک می کند که تصمیمات مبنی بر داده اتخاذ کنیم؟

هر تصمیم خوب کسب و کار باید بر اساس ۲ نکته باشد: داده ها و  نگرش. اما اگر شما یک استارت آپ راه اندازی کنید، احتمالا داده هایی که تصمیمات خود را باید بر اساس آنها بگیرید هنوز وجود ندارند. توجه داشته باشید که نرم افزار CRM باید به شما در پیش بینی درآمد و رشد کمک کند، همچنین پیش بینی جریان نقدی شما را تسهیل کرده و دسترسی به اطلاعات کاملا به روز در قیف فروش و عملکرد فروش شما را ممکن سازد. به طور خلاصه: بهترین نرم افزار CRM باید دیدگاه های ارزشمندی را با ارائه کلیه اطلاعات و ارقام صحیح برای شما به همراه آورد.

آیا این نرم افزار همگام با کسب و کار ما رشد می کند؟

بیشتر تامین کنندگان CRM، این نرم افزار را بر اساس تعداد کاربران قیمت گذاری می کنند. قبل از انتخاب نرم افزار، مطمئن شوید که می دانید که چه تعداد از کارکنان شما باید از آن استفاده کنند. این نکته به شما کمک می کند تا از پرداخت پول اضافه و یا انتخاب ابزاری که به زودی پاسخگوی افراد جدید نخواهد بود اجتناب کنید.

البته اگر سی آر ام خود را از ما تهیه کرده باشید می دانید در مورد نسخه ی نصبی ویتایگر چنین مشکلی را نخواهید داشت چرا که پرداخت شما برای تعداد نامحدود کاربر است.

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از ابزار CRM مورد نظرتان چقدر آسان است و چه میزان آموزش مقدماتی قبل از استفاده لازم است؟ آیا فروشنده شما خدمات پشتیبانی کافی ارائه می دهد؟ آیا توانایی و اجازه ی ارائه بازخورد و یا ارتباط مستقیم با تیم پشتیبانی این نرم افزار را دارید؟

آیا CRM مورد نظرتان با سایر سیستم ها و سازمان شما سازگار است؟

با این که افزودن یک ابزار جدید در سازمان گام مثبتی به جلو به سمت همگام شدن با دنیای مترقی امروز است، پیش از انتخاب بهترین نرم افزار CRM برای سازمانتان، باید چند سوال اساسی درباره وضعیت فعلی کسب و کارتان از خود بپرسید.  برای اینکه انتخابی واقعا موفقیت آمیز داشته باشید، راه حل CRM شما احتمالا نیاز به ادغام با جنبه های دیگر کسب و کار شما، و بالاخص داده ها دارد.

بر اساس نظرات محققان حوزه سی آرام، پاسخ به چهار سوال در مورد داده های شرکت پیش از درخواست CRM احتمالی تان لازم می  باشد:

 1. آیا می توانم داده های موجود خود را به سی آر ام جدید منتقل کنم؟
 2. انتقال این داده ها چه میزان دشوار / وقت گیر و چقدر دقیق خواهد بود؟
 3. اگر در آینده تصمیم بگیریم سی آر ام دیگری استفاده کنیم، آیا می توانیم از داده های وارد شده خروجی بگیریم؟
 4. اگر ارائه دهنده ی سی آر ام تصمیم بگیرد از این کسب و کار کناره بگیرد چه اتفاقی برای داده های ما می افتد؟

این شش سوال، سوالات مقدماتی برای انتخاب بهترین نرم افزار CRM برای سازمان و کسب و کار شماست. انتخاب یک نرم افزار مناسب   نیاز به تحقیق بسیاری دارد و باید موارد دیگری را نیز در نظر بگیرید. در بخش دوم این مقاله به تفصیل درباره ی مواردی که باید هنگام انتخاب بهترین سی آر ام در نظر بگیرید توضیح می دهیم.

نرم افزار پارس ویتایگر پشتیبانی محصول را از طریق فایل ها و مستندات اموزشی فراهم می کند. متخصصان پارس ویتایگر همواره با پشتیبانی آنلاین، تیکت ها، ایمیل ها و تماس های تلفنی مستقیما و بصورت آنلاین برای کمک به کاربران در برطرف کردن موانع آماده هستند.

فیلم معرفی نرم افزار CRM پارس ویتایگر

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:

ثبت دیدگاه