روز حمایت از حقوق مصرف کنندگان

نکات طلایی برای مصرف کنندگان در روز ملی حمایت از مصرف کنندگان

در دنیای کسب و کار سناریو های مختلفی وجود دارد که مصرف کنندگان روزانه با آنها درگیر شده

در دنیای کسب و کار سناریو های مختلفی وجود دارد که مصرف کنندگان روزانه با آنها درگیر شده و با مشکلات فراوانی مواجه می شوند. از این رو تدوین قوانینی در جهت حمایت از مصرف کنندگان برای پیشگیری از سناریوهای مالی استثماری تدوین شده اند.

قوانین حمایت از مصرف کنندگان تضمین کننده وجود رقابت عادلانه بین کسب و کارها می باشد بعنوان مثال اگر یک تولید کننده از روش های غیر استاندارد و تبلیغات غیر واقعی و دروغین برای کسب درآمد استفاده کنند، رقبایش احتمالاً دچار مشکل شده و احتمالاً آنها نیز مجبور به انجام کارهای مشابه می شوند اما با پیاده سازی و نظارت شدید قوانین، تنظیم کنندگان و قانون گذاران می توانند از کارهای مخفیانه و غیرقانونی جلوگیری کنند.

در حقیقت قوانین حمایت از مصرف کنندگان به معنای محافظت از آنها در برابر تمام مشکلات احتمالی می باشد و به همین دلیل آشنایی با قوانین عمومی حمایت از مصرف کننده برای تمام مصرف کنندگان و کسب و کار ها مهم می باشد. در ادامه، برخی از عواملی که مصرف کنندگان هنگام خرید کالا یا استفاده از خدمات باید در نظر داشته باشند، بیان شده است:

1- ضمانت نامه مصرف کننده و قراردادهای خدماتی

با مجله کسب و کار نرم افزار پارس ویتایگر هم‌گام شوید.

همه ما ترجیح می دهیم کالایی خریداری کنیم که دارای ضمانت نامه باشد. این ضمانت نامه تضمین می کند که کالای خریداری شده هدف شما را برآورده می سازد، به عبارت دیگر ضمانت نامه بیان می کند که این کالا به درستی کار می کند.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

همانگونه که می دانید، دو نوع ضمانت نامه وجود دارد: ضمانت صریح و ضمانت ضمنی.

ضمانت نامه صریح، وعده ای است کتبی، شفاهی یا تبلیغاتی که از سوی فروشنده به مصرف کننده داده می شود. این ضمانت نامه وعده ای است مبنی بر اینکه این کالا برای مدت زمان معینی کارکرد درستی دارد. فرقی ندارد که کالای خریداری شده جدید یا دست دوم باشد، ضمانت نامه صریح، تضمین می کند که این کالا کار خواهد کرد. با این حال تمام کالا ها شامل این نوع ضمانت نمی باشند.

ضمانت نامه ضمنی:. ضمانت ضمنی بخشی از تمام فروش های فروشندگان کالاهای نو و دست دوم می باشد و قانون بطور خودکار ضمانت ضمنی را ارائه می دهد. در این نوع ضمانتنامه در واقع، فروشنده کالا بیان می کند که این کالا به درستی کار می کند و از درجه و کیفیت متوسطی برخوردار می باشد، و تنها برای برآورده کردن هدفی که فروخته شده است کارایی دارد. به عنوان مثال، یخچال برای سرد نگه داشتن مواد می باشد و شما نمی توانید از آن برای خنک کردن تمام اتاق استفاده کنید، یا یک مخلوط کن تا زمانی کار می کند که شما سنگ در آن خرد نکنید.

هرگاه شما کالایی می خرید، دریافت ضمانت نامه خصوصا بصورت کتبی مهم می باشد. حتما بدانید که ضمانت نامه چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد. در صورتی که کالا به تعمیر احتیاج داشته باشد، پیگیری کنید که آیا ضمانت نامه هزینه خدمات را تحت پوشش قرار میدهد؟ ضمانت نامه تا چه تاریخی اعتبار دارد؟ بر طبق کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، یک ضمانت نامه ضمنی می تواند حداکثر تا ۴ سال اعتبار داشته باشد اما دوره زمان واقعی در کشور های مختلف، متفاوت می باشد.

2- برخورد با نقض ضمانت نامه

در صورتی که ضمانت نامه نقض شود، کالا باید توسط فروشنده تعویض یا تعمیر شود. اگر این کار انجام نشد، سعی کنید از طریق میانجیگری این مشکل را حل کنید. اگر این شیوه هم جواب نداد شما این حق را دارید که از سازنده یا فروشنده شکایت کنید.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

3- اجتناب از کلاهبرداری

بر طبق کتاب “حقایقی در مور اجتناب از کلاهبرداری” نوشته استیو ویسمن، کلاهبرداران حرفه ای همواره از آنچه در یک مکان و زمان خاص رخ می دهد بهره می برند. به عنوان مثال، با دقت تمام اقلام درج شده در صورت حساب ماهیانه خود را بررسی کنید. اگر تراکنشی وجود دارد که شما از آن اطلاعی ندارید آن را با بانک خود درمیان بگذارید. اگر فکر می کنید که هزینه ای اشتباه می باشد، حداکثر تا ۴۸ ساعت بعد از مشاهده هزینه، به بانک صادر کننده کارت خود اطلاع دهید. با توجه به پیشرفت های اخیر در حوزه بانکی، مشتریان باید از حساب ایمیل جداگانه ای برای فروشگاه آنلاین خود استفاده کنند. این روش می تواند به پیشگیری از کلاهبرداری از حساب شما کمک کند.

سعی کنید همیشه خرید اینترنتی خود را از سایت‌های معتبر انجام دهید. برای اطمینان از معتبر بودن سایت های خرید اینترنتی کافیست به نشانی درگاه بانکی که به شما معرفی می‌شود خوب دقت کنید، درگاه‌های معتبر بانکی همگی با عبارت https شروع می‌شوند.

در ضمن شما می توانید سامانه پیامک حساب بانکی‌تان را فعال کنید تا درصورت برداشت پول از حسابتان فوری متوجه این موضوع شوید.

یکی از راه های کلاه بردای حرفه ای در کسب و کارهای مجازی، هک کردن رایانه کاربران می باشد، برای جلوگیری از هک شدن رایانه‌ خود باید از آنتی‌ویروس‌های معتبر (کرک نشده) استفاده و هر چند وقت یکبار آن را بروز رسانی کنید.

حرف آخر

اطلاع از ضمانت نامه های محصولاتی که می خرید، خواندن قراردادهای خدمات، پیشگیری از کلاهبرداری و به دست آوردن گزارش مالی یک مشتری بخشی از حفظ و نگهداری سلامت مالی ما می باشند. پس از انجام تمام این اقدامات، می توانیم تصمیم هوشمندانه تری بگیریم و درآمد بیشتری داشته باشیم.

راه های با ارزش دیگری نیز برای شرایط خاص وجود دارند که همواره حامی مصرف کننده و حقوق وی می باشند و تمام کسب و کار ها و مصرف کنندگان باید از آنها مطلع باشند.

منبع: پارس ویتایگر CRM

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه