کمپین های تبلیغاتی یکپارچه

ارتباطات یکپارچه بازاریابی چیست؟چطور کمپین تبلیغاتی یکپارچه بسازیم؟

ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) استراتژی ایست که بخش بازاریابی شما را به یک بخش یکپارچه و مرتبط تبدیل

ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) استراتژی ایست که بخش بازاریابی شما را به یک بخش یکپارچه و مرتبط تبدیل می کند. IMC روش ها و کانال های مختلف بازاریابی را از دیجیتال، شبکه های اجتماعی، روابط عمومی، تا ایمیل های مستقیم، با یک پیام واحد و قوی ادغام می کند.

تصور کنید سعی بر پیدا کردن بهترین پیام تبلیغاتی یا شناخت بهتر رسالت یک سازمان دارید. اگر تیم فروش پیامی متفاوت از شبکه های اجتماعی ارائه دهد، شما به سختی می توانید متوجه شوید که حقیقت و هدف این سازمان چیست. IMC می خواهد این ناهماهنگی را از بین ببرد و اطمینان حاصل کند که شما یک سیگنال مشترک را بدون توجه به تیم یا اولویت ارسال می کنید.

ارتباطات بازاریابی یکپارچه برای گروه های مختلف مخاطبان مفید است. اولا، به مصرف کننده کمک می کند تا بیشتر به شرکت و ارزش های آن اعتماد کند و شما سیر سختی برای اعتمادسازی در مشتری نداشته باشید. علاوه بر این، برای سهامداران در سازمان شما سودمند است. مالکان و هیئت مدیره نیز از این که تیم بازاریابی شما پیام منسجمی را به مخاطبان ارائه دهد رضایت خواهند داشت، چرا که باعث موفقیت کل سازمان شما می شود.

اگر متوجه شوید تیم بازاریابی تان برای ارائه یک پیام یکسان و منسجم دچار مشکل است، به احتمال زیاد ناشی از عدم درک اهمیت ارتباطات یکپارچه بازاریابی است.

ارتباطات یکپارچه بازاریابی چیست؟

شعار ما در مجله کسب و کار پارس ویتایگر، کمک به رشد و ارتقا با ارائه محتوای مفید درباره کسب و کار ها است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه تکنولوژی و سازمانی، فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

به طور خلاصه در بخش پیش IMC را تعریف کردیم، اما IMC اقدام به یکپارچه سازی پیام بازاریابی سازمان شما در تمام کانال های بازاریابی است. یک بخش مهم این رویکرد نظارت و تحلیل کانال های بازاریابی ست تا مشکلات، ضعف ها و قوت ها را پیدا کرده و از آنها به نفع خود استفاده کنید.

لزومی ندارد که هر کمپین شامل ارتباطات یکپارچه باشد. این استراتژی ترکیبی از روش های قدیمی و جدید است و میزان ارتباط آن به محتوای کمپین و تاثیرات مورد نظر بستگی دارد.

نمونه موفق ارتباطات یکپارچه بازاریابی

احتمالا نام رستوران های زنجیره ای پیتزا دومینو را شنیده اید. مشکل سفارش آنلاین پیتزا پیش از کمپین Domino’s AnyWare این سازمان این بود که فرد باید مشخصات، آدرس، مشخصات کارت برای پرداخت، و نوع پیتزا و ترجیحات را هر بار وارد می کرد و سپس منتظر پیک می ماند. تمام این کارها را باید زمانی انجام دهید که گرسنه هستید و می خواهید هر چه سریع تر به پیتزایتان برسید.

دومینو با راه اندازی کمپین Domino’s AnyWare این روند را به گونه ای تغییر داد که سفارش پیتزا واقعا با یک کلیک میسر بود: تمام مشخصات و ترجیحات شما ذخیره می شد، و شما می توانستید از هر طریقی پیتزا را سفارش دهید. یعنی توییتر، پیامک، ساعت های هوشمند، و تلویزیون های هوشمند همگی به پلتفرم های سفارش پیتزا تبدیل شدند.

این کمپین بیش از ۲ میلیون نمایش در شبکه های اجتماعی داشت و در برنامه های های مختلف تلویزیونی نیز نمایش داده شد. هم چنین، به طور قابل توجهی تعداد سفارش های پیتزا از طریق دستگاه های دیجیتال را افزایش داد. هنوز هم از تمام این روش ها و روش های دیگری چون Google Home و فیس بوک مسنجر می توان از دومینو پیتزا سفارش داد.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

یکپارچه سازی از این بیشتر؟؟ اگر به استراتژی بازاریابی برندهای معروفی چون نایک، نوتلا و برندهای جهانی دیگر علاقه دارید، می توانید آنها را به صورت جداگانه مطالعه کنید.

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند:

مزایای ارتباطات یکپارچه بازاریابی چیست؟

همان طور که در مثال بالا دیدید، یک کمپین صحیح یکپارچه به شدت کارآمد است و تاثیر چشمگیری در فروش شما دارد. دو میلیون بازدید در شبکه های اجتماعی چیزی نیست که رسیدن به آن آسان باشد. برای رسیدن به چنین موفقیتی، باید هر گام از مسیر را با استراتژی دقیق و درستی برنامه ریزی کنید. مسیر برنامه ریزی برای کمپین های ارتباطات یکپارچه بازاریابی “بالا به پایین” است.

این کمپین ها معمولا به گونه ای هستند که مخاطبان بخشی از کار بازاریابی را برای شما انجام می دهند. مثلا در کمپین دومینو، به قدری کار سازمان کارآمد و برای پیتزا دوستان جالب بود، که در شبکه های اجتماعی بسیاری از کاربران به صورت خودجوش آن را به اشتراک گذاشتند. و در ضمن، این به اشتراک گذاری ها رایگان هستند.

این کمپین ها با توسعه متریال های چند منظوره هزینه های خود را کاهش می دهند. فیلم ها، تصاویر و موارد دیگر می توانند از یک رسانه به دیگری منتقل شوند. این کار یکپارچگی را تضمین می کند و شما را از استخدام طراح برای هر رسانه بی نیاز می کند. این یک راه ساده برای صرفه جویی در هزینه هاست که بدون شک، در پایان تفاوتی قابل توجه در هزینه صرف شده ایجاد می کند.

علاوه بر این، پیام های یکپارچه نرخ بازگشت را افزایش می دهد. ایجاد یک کمپین بازاریابی یکپارچه بسیار شبیه برنامه ریزی یک جشن تولد تِم دار است. شما ایده اصلی را مطرح می کنید، سپس روش های مختلفی برای اجرای آن پیشنهاد می شود. اگر تم مثلا ابرقهرمان ها باشد، دکوراسیون، بازی ها، و نوع پذیرایی شما باید متناسب با آن باشد. در غیر این صورت، مخاطبان خود را گیج می کنید. یکی از ابزارهایی که به یکپارچه سازی شما کمک چشمگیری می کند، نرم افزار CRM است که می تواند به عنوان نرم افزار بازاریابی نیز استفاده شود، خصوصا در بخش نظارت و گزارش گیری.

مرتبط:  آیا نرم افزار CRM می تواند یک نرم افزار بازاریابی کارآمد باشد؟

اجرای یک کمپین ارتباطات یکپارچه بازاریابی

ایجاد یک کمپین یکپارچه بازاریابی فرآیندی پیچیده تر از ایجاد یک کمپین ایمیلی یا شبکه های اجتماعی است. به این ترتیب که شما از چندین کانال برای ارسال یک پیام استفاده می کنید و با متریال یکسان، باید با روش مناسب همان کانال پیام را برسانید. این موارد تاثیر بالایی در موفقیت کمپین دارند:

هماهنگی

مهم ترین نکته ی IMC این است که تمام جنبه ها هم تراز و هماهنگ باشند. کانال ها یا رسانه های مختلف باید همگی پیام های هماهنگ و مرتبطی را ارائه دهند. اعضای تیم باید اهداف و پیام های کلی را کامل و به وضوح درک کنند و همگی در همان راستا گام بردارند. هنگام اجرای یک کمپین بازاریابی یکپارچه کارآمد و موفق، زمانی برای سوء تفاهم وجود ندارد.

رهبری قدرتمند و مشخص

همانطور که پیش تر ذکر شد، یک کمپین بازاریابی یکپارچه اغلب نیاز به کار تیمی دپارتمان های مختلف دارد. شما باید در اوایل فرآیند تصمیم بگیرید که مسئول اصلی و تصمیم گیرنده ی این کمپین کدام شخص از کدام تیم است. این امر احتمال وقوع اختلافات را کاهش می دهد.

هدف ها

داشتن یک هدف قبل از شروع ارتباطات یکپارچه بازاریابی می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست باشد. هرگز نباید یک کمپین را بدون درک آنچه انتظار دارید از آن کسب کنید، آغاز کنید. می خواهید بیشترین مشارکت مخاطب را داشته باشید؟ به دنبال افزایش درآمد سالانه خود هستید؟ یا هر هدف دیگری که باید پیش از آغاز کمپین به وضوح مشخص شود.

روند واضح

یک کمپین بازاریابی یکپارچه مثل یک میلیون قطعه در یک ماشین در حال کار است. ایجاد یک روند و جریان کاری مشخص و روشن از ابتدا، تضمین می کند که هیچ مرحله ای نادیده گرفته نمی شود، هیچ چیز فراموش نمی شود و تمام مهلت ها برآورده می شوند. به خصوص هنگامی که تیم هایی که با هم همکاری می کنند، سابقه همکاری نداشته باشند.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه