تاثیر فرهنگ در استراتژی بازاریابی

تاثیر فرهنگ در استراتژی بازاریابی

هر کشوری هنجارها، اعتقادات و رسوم خاص خود را دارد. شرکت های بین المللی باید در زمان طراحی

هر کشوری هنجارها، اعتقادات و رسوم خاص خود را دارد. شرکت های بین المللی باید در زمان طراحی استراتژی های بازاریابی + جهانی از تمام این موارد آگاهی داشته و به یاد داشته باشند چگونه فرهنگ کشورهای مختلف بر روی خرید محصولات یکسان توسط مشتریان تاثیر می گذارد. در حقیقت، آنها باید بدانند استراتژی های بازاریابی تحت تاثیر فرهنگ های محلی هستند.

قبل از توسعه یک طرح بازاریابی ( مارکتینگ پلن )، هر فروشنده باید روش هایی را بررسی کند که خریداران در کشورهای مختلف درباره محصولات خاصی استفاده و فکر می کنند. اغلب در این باره موارد شگفت انگیزی پیدا می شود. به عنوان مثال، مردم آلمان و فرانسه بیشتر از ایتالیا از پاستا های دارای برند و بسته بندی استفاده می کنند. کودکان ایتالیایی دوست دارند به عنوان میان وعده، شکلات با تکه ای نان بخورند. خانم ها در تانزانیا به دلیل ترس از طاسی به کودکان خود تخم مرغ نمی دهند.

شرکت هایی که نسبت به این تمایزات بی تفاوت باشند، اشتباهات پر هزینه و جبران ناپذیری می کنند. توجه داشته باشید که رفتارها و هنجارهای تجاری نیز از کشوری به کشور دیگر متفاوت هستند. تمام مدیران کسب و کار ها قبل از انجام تجارت در سایر کشورها، باید به اختلافات فرهنگی توجه ویژه ای داشته باشند. در ادامه چندین مثال در مورد تفاوت رفتار مشتریان در سطح جهانی آورده شده که نشان می دهند دانستن فرهنگ کشور هایی که می خواهید کسب و کار خود را در آن شروع کنید، تا چه اندازه مهم هستند.

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند: نوشتن مارکتینگ پلن مدیریت ارتباط با مشتری

 

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

بازاریابی و فرهنگ

مثال های فرهنگی و تاثیرات در بازاریابی :

با مجله کسب و کار نرم افزار پارس ویتایگر هم‌گام شوید.

چانه زنی سخت و سریع، که در بسیاری از کشور ها بسیار کاربرد زیادی دارد، اغلب در ژاپن و سایر کشورهای آسیایی نامناسب است. به علاوه، دارندگان کسب و کارهای ژاپنی به ندرت در ارتباطات رو در رو “نه” می گویند.

مردم آمریکای جنوبی هنگامی که درباره کسب و کار صحبت می کنند، دوست دارند نزدیک یکدیگر بنشینند یا بایستند. مدیران آمریکایی تمایل دارند تا بر عکس مردم آمریکای جنوبی دور باشند. این امر به دلیل تفاوت فرهنگی بین این دو منطقه است.

یکی دیگر از تفاوت های رفتاری مربوط به زمانی است که مدیران کسب و کارهای ژاپنی کارت ویزیت خود را مبادله می کنند، آنها به این کار اهمیت می دهند. آنها به کارت های ویزیت افراد به اندازه شخص احترام می گذارند. اما در بسیاری از کشورهای دیگر، کارتهای ویزیت بی ارزش هستند. اگر آن را احتیاج داشته باشند نگه می دارند در غیر اینصورت برای نگهداری از آن خود را به زحمت نمی اندازند.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

بر طبق تحقیق مدرسه کسب و کار Tepper، کشورهایی مانند کانادا، ایالات متحده، استرالیا، نیوزلند و بیشتر کشورهای اروپایی برای سفارش و درخواست ها به توضیح کم یا هیچ توضیحی احتیاج دارند. در حالیکه مردم در آمریکای جنوبی و شرقی به توضیحات بیشتری درباره سفارش، آدرسی دهی و درخواست احتیاج دارند.

همچنین عواملی مانند رنگ ها و نشانه ها معانی متفاوتی در فرهنگ های مختلفی دارند که برای بازاریابی بین المللی باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، رنگ آبی می تواند در میان آمریکایی تسکین دهنده و نشان دهنده اعتماد باشد، ولی آبی در مکزیک رنگ عزاداری ست.

گاهی اوقات، نشانه ها تاثیری که شما می خواهید را ندارند. یک تیک یا علامت تایید در کشور های انگلیسی زبان نشان دهنده تایید و “بله” است در حالی که در سوئد، فنلاند، نروژ و ژاپن این علامت می تواند نشانه خطا یا کلمه “خیر” باشد.

در سال ۲۰۰۴، چین تبلیغ تلویزیونی Nike را ممنوع کرد زیرا این تبلیغ ستاره بسکتبال آمریکا لیبورن جیمز را در یک انیمیشن در حال جنگ با استادان کنگ فو و دو اژدها نشان می داد و ادعا شده بود که این آگهی توهین به منافع ملی چین است.

شرکت هایی که این نکات بازاریابی را می دانند، معمولاً می توانند قبل از بین المللی کردن محصول یا برند خودشان مزیت های بسیاری به دست آورند. فرهنگ بخش ضروری تمام کشورهاست. فرهنگ ها از کشوری به کشور دیگر متفاوت بوده و تاثیر زیادی بر روی مسیرهای خرید مشتریان دارند. در نتیجه، شناخت ترجیحات فرهنگی، سنت ها و مسیرهای رفتاری به شرکت ها کمک می کند تا از ارتکاب اشتباهات جلوگیری کنند و از مزایای فرصت های میان فرهنگی برای برندها و خطوط تولید خود بهره ببرند.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه