توسعه یک برنامه بازاریابی ( مارکتینگ پلن )

برنامه بازاریابی (Marketing Plan) چیست؟+نمونه طرح بازاریابی

مارکتینگ پلن یک سند رسمی و مرسوم سازمانی است که استراتژی کسب و کار شما را برای یک

مارکتینگ پلن یک سند رسمی و مرسوم سازمانی است که استراتژی کسب و کار شما را برای یک دوره‌ی زمانی خاص، برای رسیدن به اهداف مشخص، به وضوح بیان می‌کند. برنامه بازاریابی یک طرح بازاریابی کامل از اهداف بلند مدت و کوتاه مدت است.

در مارکتینگ پلن، نحوه پیاده سازی و اجرای استراتژی های بازاریابی مشخص است. یک طرح بازاریابی خوب، شرکت را در جهت تحقق اهدافش هدایت می‌کند.

برنامه بازاریابی چیست؟

شعار ما در مجله کسب و کار پارس ویتایگر، کمک به رشد و ارتقا با ارائه محتوای مفید درباره کسب و کار ها است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه تکنولوژی و سازمانی، فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

برنامه بازاریابی (به انگلیسی: marketing plan) یا مارکتینگ پلن و طرح بازاریابی، یک نقشه راهنما برای برنامه ریزی بازاریابی، در دست صاحب کسب و کار است. در مارکتینگ پلن نویسی، اهداف یک سازمان و مسیر رسیدن به آن در هر سطح و اندازه‌ای را به وضوح بیان می‌شود.

یک برنامه بازاریابی خوب به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا استراتژی “بزرگ” و تکنیک‌های مختلف مربوط به آن را به تیم خود برای برنامه ریزی بازاریابی قابل قبول، منتقل کنند. همچنین امکان ردیابی موفقیت کمپین‌ها توسط یک برنامه بازاریابی، فراهم می‌شود.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

یک برنامه مارکتینگ ایده‌آل شامل موارد زیر است:

  • به نیازهای مشتری دسترسی داشته و محصولات و خدمات مناسب را توسعه دهید
  • ویژگی های محصولات و خدمات را به مخاطب نهایی ( مشتریان بالقوه ) خود انتقال دهید
  • کانال های توزیع را توسعه دهید
  • موثرترین روش ها برای تبلیغ خودتان را تعیین کنید.
  • بهترین موقعیت تبلیغات را در نظر بگیرید

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند: آموزش نوشتن مارکتینگ پلن مدیریت ارتباط با مشتری

چگونه یک مارکتینگ پلن (برنامه بازاریابی) موثر ایجاد کنیم؟

قبل از ادامه باید این جمله را با دقت بخواهید: قبل از مارکتینگ پلن نویسی شما باید با مفهوم آن به صورت عمیق آشنا شوید؛ وگرنه یک کاغذ و سند فاقد ارزش به‌دست اورده اید. راهنمای نوشتن مارکتینگ پلن حرفه‌ای در پارس ویتایگر برای شما اماده شده است.

سایت investopedia شاخص‌هایی برای تعریف برنامه بازاریابی عنوان کرده است که عبارتند از:

  • طرح بازاریابی، راهبرد یک شرکت برای بازاریابی محصولات را، شرح می‌دهد.
  • بازار هدف، ارزش پیشنهادی محصول، کمپین‌ها و معیارهای ارزیابی، توسط برنامه بازاریابی مشخص می‌شود.
  • مارکتینگ پلن معیار سنجش اثر بخشی تلاش‌های سازمان است.

هرچند تاکید مجدد بر درک مفهوم اولیه برنامه بازاریابی طبق موارد زیر است:

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

1- توسعه دیدگاه کاملاً واضح و متمرکز چهت پاسخ گویی به این سوال که چرا یک مشتری بالقوه از کسب و کار شما استفاده می کند:

به طور خاص، نیاز اصلی که محصول یا خدمات شما برآورده می سازد را بیان کنید. آیا این محصول یا خدمات به مشتریان شما کمک می کند تا روز بهتری داشته باشند؟ آیا کار آنها موثرتر می شود؟ آیا از سوی دوستان مورد احترام قرار می گیرند و تحسین می شوند؟ پیشنهاد شما باید برای حل مشکل مشتری یا برآورده کردن نیازهای او بهتر از رقبا باشد.

2- شناسایی مشتریان هدف خود در برنامه ریزی بازاریابی:

در بیشتر بازارها، مشتریان بالقوه زیادی وجود دارند، اما برای موفقیت سریع تر و بهتر، یک کسب و کار باید به مطالعه بازار بپردازد و ویژگی های بهترین مشتریان هدف خود را تعیین کند. مشتری هدف باید بصورت کامل توصیف شود. یک نماد یا شخص فرضی ایجاد کنید که تمام خصوصیات مشتری هدف شما را داشته باشد، و بررسی کنید این فرد در بازه زمانی یک روزه، چه می گوید، چه کار می کند، چگونه احساس می کنند و فکر می کند.

3- شناسایی رقبایی که مشتریان هدف شما را می خواهند:

مهم نیست محصولات و خدمات شما تا چه اندازه اصل و با کیفیت باشند، رقبا همواره برای کیف پول مشتری نهایی شما نقشه کشیده اند. بیشتر کسب و کارها زمان بسیار کمی برای مطالعه عمیق رقبای خود یا تعیین رقبایی که احتمالا خارج از صنعت آنها هستند اما می توانند مشتری را دور کنند، اختصاص می دهند. آمادگی برای شناخت رقبا، مزیت های رقابتی اصلی آنها و نحوه پاسخگویی به پیشنهادات شما (کاهش قیمت، افزایش ارتباطات و…) به شما کمک می کند تا استراتژی های لازم برای مبارزه با چنین ضرر و زیان هایی را شناسایی کنید.

4- توضیح موقعیت برند خود برای مشتریان هدف در برنامه ریزی بازاریابی:

در نهایت، برند شما و آنچه برای مشتریان بصورت نماد نمایش داده شده است قویترین مزیت رقابتی ست. شما باید بتوانید یک جمله ساده خبری در مورد نحوه مرتفع کردن نیازهای مشتری و شکست رقبا بنویسید. بهترین جملات آنهایی هستند که در مورد با اراده بودن و تمرکز بر روی راه حل یک مشکل برای مشتری به روشی که بهترین ارزش را ترویج کند، حرف می زند.

همچنین بخوانید:

اقدامات قبل از نوشتن مارکتینگ پلن (برنامه بازاریابی)

مارکتینگ پلن ( برنامه بازاریابی )

مارکتینگ پلن ( برنامه بازاریابی )

قبل از توسعه مارکتینگ پلن، شما باید ابتدا در مورد بازار بالقوه برای محصول یا خدمات خود تحقیق کنید. از یافته های تحقیق بازار برای پشتیبانی از اظهارت برنامه بازاریابی خود استفاده کنید. درباره نحوه انجام تحقیق ، موارد بیشتری را بررسی کرده و یاد بگیرید.

1- طراحی پرسشنامه در برنامه ریزی بازاریابی

یک پرشسنامه تحقیقاتی با طراحی خوب به شما کمک می کند تا داده های تحقیق بازار را جمع آوری کنید.

2- انواع سوالات تحقیق در برنامه ریزی بازاریابی

انواع مختلف سوالات بسته و باز که به تحقیق شما کمک می کنند را بررسی کنید.

3- راهنمای تحقیقات و تجزیه و تحلیل بازار

کشف کنید که چگونه تحقیق بازار می تواند به موفقیت کسب و کار شما کمک کند و یاد بگیرید چگونه انواع مختلف فعالیت های تحقیقاتی انجام می شوند.

4- روش های تحقیق بازار در برنامه ریزی بازاریابی

نحوه استفاده از روش های تحقیقاتی معروف را جهت انجام تحقیق بازار برای کسب و کار خود شناسایی کنید.

برنامه بازاریابی (مارکتینگ پلن) برای کسب و کار کوچک چگونه عمل می کند؟

یک مارکتینگ پلن شامل موارد متعددی ست: از شناحت بازار هدف و موقعیت رقبای خود در آن بازار گرفته تا نحوه دستیابی به آن بازار ( تاکتیک ) و تمایز بین شما و رقیبان برای داشتن فروش.

بودجه بازاریابی کسب و کار کوچک شما باید جزئی از برنامه بازاریابی شما باشد. اساساً، هزینه هایی که شما برای دستیابی به اهداف بازاریابی در یک بازه زمانی خاص نیاز دارید، باید از قبل تعیین شده باشند.

چند مارکتینگ پلن نمونه از شرکت‌های بزرگ (نمونه برنامه ریزی بازاریابی)

برنامه بازاریابی محتوای Buffer

شرکت بافر Buffer با بررسی الگوهای بی‌شمار استراتژی بازاریابی محتوا و آزمایش بهترین‌ها، یک الگوی طرح بازاریابی محتوا با دستورالعمل‌ها و مثال‌هایی برای بازاریابانی که هرگز استراتژی محتوای خود را مستند نکرده‌اند، تهیه کردند.

برنامه بازاریابی و فروش محصول جدید Chief Outsiders

اگر به دنبال یک برنامه بازاریابی برای محصول جدید هستید، الگوی Chief Outsiders برای شما مناسب است. این شرکت یک اصل مهم را در برنامه بازاریابی برای محصول جدید به کار گرفته به این صورت که برنامه‌های بازاریابی برای یک محصول جدید خاص‌تر از سایر برنامه‌های بازاریابی و فروش است.

در نهایت نتیجه در تعریف مارکتینگ پلن این است که:

شما برای ارائه آنچه که مخاطبان می‌خواهند و نیاز دارند، باید مسیرهای مختلف را آزمایش کنید، موفقیت حاصل از آن‌ها را بسنجید و در صورت نیاز اصلاحات لازم را انجام دهید. تنها راه برای داشتن یک برنامه بازاریابی فقط شروع است.

اجازه دهید از فرصت استفاده کنیم و به عنوان یک مجله‌ کسب و کار محور، اکنون که تمرکز شما معطوف رشد سازمان است؛ شما را به ایجاد یک چهار چوب منظم در سازمان به وسیله سی آر ام دعوت کنیم. برای اطلاعات بیشتر صفحه CRM چیست را مطالعه بفرمایید.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه