نرخ بازگشت سرمایه چیست؟

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست؟

به طور کلی، نرخ بازگشت سرمایه و یا (ROI (Return of Investment، شاخص کلیدی ارزیابی عملکرد سرمایه گذاری

به طور کلی، نرخ بازگشت سرمایه و یا (ROI (Return of Investment، شاخص کلیدی ارزیابی عملکرد سرمایه گذاری های شما است و در واقع، مقدار بازگشت سود یک سرمایه گذاری را بر اساس نرخ سرمایه گذاری محاسبه می کند. اکثر کسب و کارها برای اندازه گیری میزان موفقیت یک پروژه و یا خرید یک محصول ویژه، از ROI استفاده می کنند.

در این مقاله ضمن تاکید بر مدیریت ارتباط با مشتریان، مروری خواهیم داشت بر هر آنچه که باید در مورد نرخ بازگشت سرمایه بدانید تا خیالتان راحت شود که سرمایه گذاری شما به افزایش فروش منجر خواهد شد.

برای مثال ، اگر صاحب کسب و کاری بخواهد پولی را در یک کمپین تبلیغاتی سرمایه گذاری کند، ابتدا میزان فروش بر اساس آن تبلیغات را ارزیابی کرده و از آن اطلاعات برای تعیین نرخ بازگشت سرمایه استفاده می کند. اگر پول بدست آمده از پولی که برای سرمایه گذاری هزینه کرده بیشتر شود، به سود حاصل از این سرمایه گذاری، ROI یا نرخ بازگشت سرمایه ی کمپین تبلیغاتی گفته می شود.

خالی از لطف نیست که در ارتباط با ROI به نکات زیر توجه کنید:

 • نرخ بازگشت سرمایه مربوط به میزان درآمد شما است و می تواند به صورت مستقیم با هزینه ها در ارتباط باشد.
 • برای هر سرمایه گذاری باید یک نرخ بازگشت سرمایه تعیین کنید و فعالیت های مربوطه را به صورت مرتب پیگیری کنید.
 • با توجه به روش تحلیلی که شرکت شما برای پردازش داده ها از آن استفاده می کند، چندین راه برای محاسبه ی نرخ بازگشت سرمایه وجود دارد.
 • این مقاله برای مدیران و صاحبین کسب و کارهایی است که می خواهند بدانند ROI یا نرخ بازگشت سرمایه چیست و چگونه محاسبه می شود.

کمتر پیش می آید که در بیزنس، موضوعی به مهمی نرخ بازگشت سرمایه پیدا کنید. این باور که برای پول در آوردن باید پول خرج کنید، تنها در صورتی درست است که نرخ بازگشت سرمایه بالقوه را پیش بینی کرده باشید. فرقی نمی کند که از نرم افزارهایی برای کمک به جلو بردن فعالیت های شرکت خود استفاده می کنید و یا در یک کمپین تبلغاتی شرکت کرده اید؛ به هر حال، هدف نهایی این است که درآمد بیشتری داشته باشید.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان
 • با یادگرفتن نحوه محاسبه ROI می توانید بفهمید که کدام سرمایه گذاری ها بازدهی بیشتری برای شما دارند و کدام هزینه ها باید قطع شوند.

صرفه جویی به مقیاس به مزیت کاهش هزینه در اثر افزایش حجم تولید اشاره می کند.

دیگران در مجله کسب و کار پارس ویتایگر خوانده‌اند:

چطور نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنم؟

با مجله کسب و کار نرم افزار پارس ویتایگر هم‌گام شوید.

از دو روش می توانید نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنید.

راه حل اول:

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

روش اول محاسبه ROI

برای مثال اگر سرمایه گذاری 100 میلیون تومانی شما در یک کمپین تبلیغاتی، 150 میلیون تومان سود خالص به شما بدهد، برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه می توانید از این فرمول ساده استفاده کنید:

مثال روش اول محاسبه ROI

 

راه حل دوم:

میانگین (ROI)

برای مثال، اگر هر سهم از سهام شرکت X را به مبلغ 10000 ریال خریداری کرده باشید و بعد از گذشت یک سال، همین تعداد سهام را به مبلغ 12500 ریال به ازای هر سهم بفروشید. همچنین این شرکت به ازاء 1000 سهم شما در پایان سال 500 هزار ریال سود پرداخت کرده باشد. از طرفی به کارگزار بورس نیز 250  هزار ریال بابت کارمزد خرید و فروش این سهم، پرداخت کرده باشید، دراین صورت ROI برابر است با:

 

روش دوم محاسبه ROI

همانطور که مشخص است مجموع سرمایه‌گذاری صورت گرفته (سرمایه اولیه) برابر است با:

 • سرمایه اولیه10000×1000 :
 •     سرمایه کسب شده12500×1000+500000−250000 :

برای مثال، اگر مبلغ سرمایه گذاری شما 100 میلیون باشد و در یک دوره یک ساله، میزان کل سود 25 میلیون تومان باشد و در طول این دوره، شما یک مبلغ 20 میلیون تومانی نیز به این سرمایه اضافه کرده باشید، برای محاسبه نرخ میانگین بازگشت سرمایه گذاری، از این فرمول استفاده کنید.

مثال روش دوم محاسبه ROI

نرخ بازگشت سرمایه برای محاسبه ی استاندارد های مختلف استفاده می شود که همه گویای این هستند که یک کسب و کار تا چه میزان می تواند بازدهی داشته باشد.

برای اینکه محاسبه دقیق تری از ROI داشته باشیم، سود کلی و هزینه کلی باید اندازه گیری شوند؛ هنگامی که محاسبات ROI درصد بازگشت مثبتی داشته باشند، به این معنی است که شاخص مورد اندازه گیری،  برای شما سودمند است. هرچند، اگر ROI محاسبات شما منفی باشد، به این معنا است که شاخص مورد محاسبه، هزینه بیشتری نسبت به سودی آتی می برد.

به طور خلاصه، اگر درصد مثبت باشد، بازگشت سرمایه از کل هزینه ها بیشتر می شود و اگر درصد منفی باشد، سرمایه گذاری منجر به ضرر خواهد شد.

محاسبه ROI چه مزایایی دارد؟

مزایای این مورد از نظر نرم افزار CRM پارس ویتایگر به این صورت بیان می‌شود که:

 • سادگی: نرخ بازگشت سرمایه، یک شاخص ساده است که درک و محاسبه آن بسیار راحت است.
 • قابلیت مقایسه: ROI می تواند برای مقایسه سوددهی سرمایه گذاری های گوناگون استفاده می شود و به سرمایه گذاران اجازه می دهد که تصمیمات آگاهانه ای در ارتباط با اینکه چگونه و در کجا سرمایه گذاری کنند بگیرند.
 • تاکید بر سوددهی: نرخ بازگشت سرمایه بر میزان سوددهی یک سرمایه گذاری تمرکز می کند. این نکته برای سرمایه گذاران و صاحبین کسب و کار بسیار حائز اهمیت است.
 • استاندارد سازی: از آنجایی که ROI یک شاخص کلی مالی است، به طور گسترده توسط سرمایه گذاران، تحلیلگران، و صاحبین کسب وکار شناخته شده است.

از آنجایی که محاسبه ROI به سود آوری و افزایش فروش کسب و کار شما کمک می کند، اهمیت این شاخص در تصمیم گیری های مالی و سرمایه گذاری نباید نادیده گرفته شود.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه