صرفه جویی به مقیاس

صرفه جویی به مقیاس چیست و راهنمای پیاده سازی آن در کسب و کار

صرفه جویی به مقیاس به کاهش هزینه بر واحد اشاره دارد که از افزایش تولید کل محصول حاصل

صرفه جویی به مقیاس به کاهش هزینه بر واحد اشاره دارد که از افزایش تولید کل محصول حاصل می شود. به عنوان مثال، یک کارخانه بزرگ ابزار را با قیمت واحد پایین تر تولید می کند و یک مجتمع پزشکی بزرگ هزینه های هر فرآیند پزشکی را کاهش می دهد.

صرفه جویی به مقیاس به دلایل مختلف موجب کاهش هزینه های هر واحد می شود. اول این که تخصص کار و تکنولوژی یکپارچه، حجم تولید را افزایش می دهد. دوم، هزینه های پایین تر هر واحد می تواند از سفارش های عمده ای از تامین کنندگان، تبلیغات با حجم بیشتر یا هزینه های پایین تر سرمایه حاصل شود. سوم، تقسیم هزینه های کاربردی داخلی در واحد های تولید شده و فروخته شده به کاهش هزینه ها کمک می کند. “هزینه های کاربردی داخلی” شامل حسابداری، فناوری اطلاعات و بازاریابی است.

انواع صرفه جویی به مقیاس

شعار ما در مجله کسب و کار پارس ویتایگر، کمک به رشد و ارتقا با ارائه محتوای مفید درباره کسب و کار ها است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه تکنولوژی و سازمانی، فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم

دو نوع اصلی صرفه جویی به مقیاس وجود دارد: داخلی و خارجی. اقتصاد داخلی توسط مدیریت کنترل می شود؛ زیرا درون شرکت است. اقتصاد خارجی به عوامل خارجی وابسته است. این عوامل عبارتند از صنعت، موقعیت جغرافیایی یا دولت.

صرفه جویی به مقیاس داخلی

اقتصادهای داخلی نتیجه مستقیمی از اندازه شرکت هستند. مهم نیست که صنعت سازمان چیست و چه چیزی به فروش می رساند. به عنوان مثال، شرکت های بزرگ قادر به خرید عمده ای هستند که هزینه هر واحد را در مواد مورد نیاز برای تولید محصولات کاهش می دهد. آنها می توانند از این پول صرفه جویی شده برای افزایش سود استفاده کنند. یا می توانند این مبلغ را در قیمت تمام شده اعمال کرده و در قیمت رقابت کنند.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

صرفه جویی به مقیاس فنی

از کارایی در خود فرآیند تولید نشئت می گیرد. هر بار که سازمان بازده خود را دو برابر می کند، هزینه های تولید ۷۰-۹۰ درصد کاهش می یابد. شرکت های بزرگ می توانند از تجهیزات کارآمدتری استفاده کنند.

به عنوان مثال، نرم افزار داده کاوی اجازه می دهد شرکت بازارهای خاص و سودآور را هدف قرار دهد. شرکت های بزرگ حمل و نقل با استفاده از تانکرهای فوق العاده بزرگ هزینه ها را کاهش می دهند. مثلا می توانند از کشتی های پست پاناماکس که به اندازه ی ۱۶ قطار بار حمل می کنند، استفاده کنند. در نهایت، شرکت های بزرگ به صرفه جویی به مقیاس فنی دست می یابند زیرا با انجام کار چیز های جدید را یاد می گیرند. آنها از رقیب های کوچکتر خود در منحنی یادگیری جلوتر هستند.

صرفه جویی به مقیاس مدیریتی

زمانی رخ می دهد که شرکت های بزرگ بتوانند متخصصان را استخدام کنند. آنها بخش های مختلف سازمان را کارآمد تر مدیریت می کنند. به عنوان مثال، یک مدیر فروش با تجربه مهارت و تجربه لازم برای گرفتن سفارشات بزرگ را دارد. این متخصصین طالب حقوق بالا هستند، اما کاملا ارزش آن را دارند.

صرفه جویی به مقیاس مالی

به این معنی است که شرکت دسترسی ارزان تری به سرمایه داردشرکت های بزرگ رتبه های اعتباری بالاتری دارند. در نتیجه، آنها از نرخ های بهره پایین تر در اوراق قرضه خود بهره مند می شوند.

صرفه جویی به مقیاس شبکه عموما در کسب و کارهای آنلاین رخ می دهد. خدمات به هر مشتری جدید با زیرساخت های موجود تقریبا هیچ هزینه ای برای سازمان ندارد. بنابراین، هر درآمدی از مشتری جدید، کاملا سود کسب و کار است. یک نمونه عالی برای صرفه جویی شبکه eBay است.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

صرفه جویی به مقیاس خارجی

اگر اندازه یک سازمان باعث رفتار ترجیحی نسبت به آن شود، سازمان صرفه جویی به مقیاس خارجی دارد. این اتفاق اغلب در مورد دولت ها می افتد. به عنوان مثال، یک دولت اغلب مالیات را برای جذب شرکت هایی که بیشترین شغل را ایجاد می کنند، کاهش می دهد. مشاوران و توسعه دهندگان بزرگ املاک و مستغلات، شهرها را متقاعد می کنند تا جاده ها را برای پشتیبانی از ساختمان هایشان بسازند. این موجب می شود توسعه دهندگان از پرداخت هزینه های جاده سازی معاف شوند. شرکت های بزرگ همچنین می توانند از تحقیقات مشترک با دانشگاه ها بهره مند شوند. این کار هزینه های تحقیق را برای این شرکت ها کاهش می دهد.

شرکت های کوچک صرفه جویی به مقیاس خارجی ندارند، اما می توانند باهم متحد شوند. آنها می توانند کسب و کارهای مشابه را در یک منطقه کوچک جمع کنند. این امر به آنها این امکان را می دهد کهاز اقتصاد جغرافیایی بهره مند شوند. به عنوان مثال، گالری ها و رستوران ها با جمع شدن در یک منطقه هنری در شهر، از شرایط جغرافیایی سود می برند.

چگونه صرفه جویی به مقیاس را پیاده سازی کنیم؟

لازم نیست سازمانی بزرگ باشید تا از مزایای این صرفه جویی بهره مند شوید. فرض کنید یک خانواده بزرگ دارید، و می توانید برخی محصولات را به صورت عمده خرید کنید. هر بسته بزرگ مواد شوینده ارزان تر است زیرا شما می توانید آن را به صورت عمده خریداری کنید. تولید کننده در بسته بندی و توزیع صرفه جویی می کند، سپس این صرفه جویی را از طریق قیمت پایین تر با شما شریک می شود. خرید عمده ای نیز برای شما از این جهت نیز ارزان تر است که دفعات کمتری به فروشگاه می روید.

همان طور که مشاهده می کنید، این نوع صرفه جویی همه جا قابل اعمال است. اگر نرم افزاری داشته باشید که پیام ها و ایمیل ها را به صورت خودکار و گروهی می فرستد، به تامین کنندگان هنگام کم شدن موجودی انبار سفارش خودکار می دهد، و شما را از گزارش های مهم فروش، بازاریابی و پشتیبانی آگاه می کند، آیا در نیروی انسانی و انرژی و زمان صرف شده صرفه جویی نمی شود؟

نرم افزار های متعددی از جمله CRM بخش های مختلف سازمان را برای شما یکپارچه سازی کرده و سرعت و دقت کار دپارتمان های بازاریابی، فروش و پشتیبانی و خدمات مشتری را به طور محسوس افزایش می دهند. سیستم CRM یکی از کاربردی ترین نرم افزار خدمات پس از فروش و پشتیبانی به شمار می رود.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان
    1. نویسنده:
    1. نویسنده:
    1. نویسنده:
    1. نویسنده:

ثبت دیدگاه