ارتباط موثر با مشتری

ارتباط موثر با مشتری:۱۰ نکته بهبود استراتژی تعامل با مشتری

شما برای پیش بینی آینده ارتباط موثر با مشتری به یک گوی بلورین احتیاج دارید: از آنجا که

شما برای پیش بینی آینده ارتباط موثر با مشتری به یک گوی بلورین احتیاج دارید: از آنجا که وسایل دیجیتال و موبایل در زندگی امروز ما جایگاه اصلی دارند، یکی از عناصر اصلی در زمان راه اندازی یک کسب و کار موفق ارتباط موثر با مشتری و تعامل با مشتری می باشد.

حرف زدن آسان تر از عمل کردن است. برای ارتقای استراتژی وفاداری و صحبت با مشتریان با زبان خودشان، باید فراتر از CRM قدیمی فکر کنید و از تکنولوژی های جدید نرم افزار CRM استفاده نمایید.

به لطف اینترنت، تلفن ها،  ساعت های هوشمند و تمام دستگاه های مشابه، دنیای کسب و کار به سرعت از بازاریابی قدیمی و از مد افتاده مشتری محور ( outbound marketing ) به سمت بازاریابی درون گرای مشتری محور ( بازاریابی ربایشی، inbound marketing ) تغییر مسیر داده است. در حالیکه منطق بازار و مدل پویای تعامل با مشتری به تدریج در حال گسترش می باشد، شرکت های بسیاری همچنان استراتژی های بازاریابی خود را بر اساس روش های قدیمی برنامه ریزی و اجرا می کنند و مزیت های اصلی دگرگونی های دیجیتال را از دست می دهند.

در عصر مشتری مداری، قطعاً تکنولوژی می تواند از تلاش های شما برای درک مشتریانتان (جمع آوری داده های مشتریان) و ارتباط با آنها در تمام طول سفر دیجیتال پشتیبانی کند؛ توجه داشته باشید که این تنها یک مرحله از فرایند می باشد. تنها راه داشتن ارتباط موثر با مشتری واقعی این است که سازمان خود را کاملاً تغییر دهید، ریسک ارزیابی دیجیتال را قبول کنید و مشتری را به عنوان دلیل اصلی انجام کسب و کار خود در الویت قرار دهید.

چرا این کار را انجام می دهید؟

چرا این کار را انجام می دهید؟

چرا این کار را انجام می دهید؟

غلبه بر چالش ارزیابی هرگز آسان یا سریع نمی باشد. چالش ارزیابی مستلزم یک تغییر عمیق نه تنها در فلسفه سازمان بلکه در ساختار کسب و کار و سرمایه انسانی می باشد ( و همه ما از اهمیت ارتباط موثر با مشتری برای تعیین موفقیت طولانی مدت مطلع می باشیم). این امر می تواند زمانبر باشد و به سختی انجام شود.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟

پس چرا این کار را انجام می دهید؟

زیرا به بیان ساده و واضح، شما هیچ انتخاب دیگری ندارید. ممکن است طی کردن این جاده طولانی پر هزینه باشد، اما اجرای سایر روش ها مستلزم هزینه بیشتری می باشند. بر طبق نتایج تحقیق شرکت مشاوره تحقیقاتی IDC امروزه ۵۹ درصد کسب و کار ها در جهان از فناوری اطلاعات استفاده می کنند، در نتیجه استفاده از نرم افزار های پرقدرتی مانند نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری ( نرم افزار CRM یا مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟ )  برای ایجاد یک برند قدرتمند و پایدار، توانایی جذب مشتریان توانمند و تعامل با مشتری در بهره مندی از تجارب جدید مشتری لازم و ضروری می باشد.

نرم افزار CRM

نرم افزار CRM

نرم افزار CRM یک استراتژی تعامل با مشتری خوب را به کار می برد و کارهای زیر را آسانتر می کند:

 • جذب بازدیدکنندگان و مشتریان بالقوه جدید
 • تبدیل آنها به سرنخ ها
 • خاتمه دادن به مسیر با تبدیل سرنخ به مشتری
 • تغییر مشتریان به تبلیغ کنندگان
 • ارتباط در یک سطح شخصی
 • جمع آوری بازخورد و اطلاع از نیازها و رفتارها
 • کاهش ریزش و افزایش حفظ مشتری
 • ایجاد حس تعلق ( برندسازی بر اساس احساسات)
 • و در نهایت، ایجاد درآمد بیشتر از طریق تکرار فروش

آمار و حقایق

آمار و حقایق

آمار و حقایق

اگر شما به قدرت وفاداری اعتقاد ندارید یا هنوز فکر می کنید که دستیابی به مشتریان مهم تر از حفظ مشتری می باشد، در ادامه ۱۰ نکته آماری و حقایق آشکار درباره تعامل مشتری آورده شده است که به شما پیشنهاد می شود آن ها را به دقت مطالعه کنید تا یکبار دیگر بصورت جدی به ارتباط موثر با مشتری فکر کنید. فرقی نمی کند که شما یک خرده فروش، یک شرکت تجاری، یک موسسه مالی یا حتی یک برند مطرح و لوکس باشید، ارقام زیر به شما کمک می کنند تا دیدگاه بازاریابی آتی خود را ایجاد کنید.

 • مشتریانی که تعامل کاملی دارند در مقایسه با متوسط میزان مشتری، از ۲۳% بیشتر سهم کیف پول مشتری، سودآوری، درآمد و رشد ارتباط برخوردار می باشند (موسسه آماری گالپ): مرحله فروش می گذرد، وفاداری -به صورت بالقوه- برای همیشه باقی می ماند.
 • ۱۴ درصد بازاریابان می گویند مشتری محوری در سازمان هایشان رتبه بالایی دارد، تنها ۱۱% آنها می گویند که مشتریانشان به مشتری محوری بالای آنها در داخل سازمان امتیاز می دهند (CMO Council ): مشتریان بیشتر از آنچه انجام می دهید شما را می شناسند.
 • ۷۰ درصد تجارب خرید بر اساس احساسی است که مشتری از نحوه رفتار شما دریافت می کند (مک کینزی): تجربه عامل اصلی برای ایجاد تمایز بین خودتان و رقبا می باشد.
 • تاثیر افزایش ۲ درصدی در حفظ مشتری معادل کاهش ۱۰ درصد هزینه ها می باشد (امی مورفی): وفاداری یک عنوان خیالی نیست، وفاداری اصل هر کسب و کار می باشد.