۱۲ گام توسعه برنامه ارتباطات بازاریابی

۱۲ گام توسعه برنامه ارتباطات بازاریابی( بخش دوم)

در بخش اول مقاله، 12 گام توسعه برنامه ارتباطات بازاریابی ۶ گام توسعه بازاریابی را شرح دادیم. در

در بخش اول مقاله، 12 گام توسعه برنامه ارتباطات بازاریابی ۶ گام توسعه بازاریابی را شرح دادیم. در ادامه، 6 گام بعدی را مشاهده خواهید کرد.

گام ۷: بازه های زمانی انتشار را مشخص کنید

با مجله کسب و کار نرم افزار پارس ویتایگر هم‌گام شوید.

پیام ها، مخاطبین و کانال های بازاریابی خود را انتخاب کردید. هم چنین، می دانید که چه مطالبی را می خواهید پست کنید. اکنون زمان آن است که ببینید چه مقدار مطلب را در چه بازه های زمانی باید منتشر کرد. تناوب انتشار مطلب در هر کانال بستگی مستقیم و شدیدی به نوع نوشته ها و پست های شما دارد.

معمولا روزهای میانی هفته بهترین روزها برای انتشار مطلب هستند. در مورد ایمیل ها نیز باید با توجه به محتوای ایمیل تناوب ارسال را مشخص کنید، اما سه ایمیل در هفته معمول است. هر شبکه اجتماعی نیز قوانین خاص خود را دارد. برای نمونه، یک پست در روز برای لینکدین کافیست، در اینستاگرام یک یا دو پست باید ارسال شود، اما در توییتر ۱۵ توییت در روز عدد مناسب است.

گام ۸: چه پیامی را باید به مخاطب برسانید؟

شما استراتژی خود را مشخص کرده اید، اکنون باید تصمیم بگیرید که چه پیام هایی را می خواهید ارسال کنید. هر یک از مخاطبان هدف باید پیام خاصی را بشنوند تا تبدیل به مشتری شوند.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

چطور کشف می کنید که این پیام چیست؟

هر مخاطب شما مشکلی خاص را تجربه می کند که آنها را به سمت محصول یا سرویس شما می کشاند.

پیام ها باید شامل موارد زیر باشند:

  • مشکلی که مشتری های احتمالی در حال حاضر با آنها مواجه هستند.
  • راه حلی که سازمان شما ارائه می دهد.
  • فراخوان عملی که در مرحله شش ایجاد کردید.

گام ۹: رویدادهای مهم و برنامه های کمپین ها را مشخص کنید

یکی دیگر از بخش های مهم برنامه ارتباطات بازاریابی شما این است که رویدادهای مهم را که تیم شما در طول سال باید بر آنها تمرکز کند، تعیین کنید. شما همچنین باید برنامه ریزی های کمپین برای هر یک از این رویدادها را شروع کنید.

برای شروع نگاهی به تقویم سال آینده کنید. چه رویدادهایی برای مشتریان شما جالب خواهد بود؟ تعطیلات، رویدادهای شرکت، سالگرد ها، یا فروش های دوره ای نمونه هایی از این عنوان ها هستند.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

گام ۱۰: اهداف ارتباطات را مشخص کنید

گام بعدی در فرآیند ارتباطات شما این است که اهدافی را که تیم ارتباطات شما باید برآورده کند، تعیین کنید.

این اهداف باید با اهداف کسب و کار شما که پیش از این مشخص کرده اید، هم راستا باشند.

به عنوان مثال، فرض کنید هدف کسب و کار شما افزایش کمک های خیریه به میزان ۵۰٪ است. بنابراین یک هدف ارتباطی برای تیم شما می تواند این باشد: تعداد ثبت نام رویدادها را ۷۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دهیم.

برای تعیین این اهداف، باید جمله زیر را در مورد هر دپارتمان و تیم کامل کنید:

[تیم مورد نظر] ما تا [تاریخ] در هر [بازه زمانی]، به [تعداد] [واحد] خواهد رسید.

تکمیل شده ی این جمله به این صورت است:

تیم ارتباطات ما تا دسامبر ۲۰۱۸ در هر سه ماهه ۵۰۰۰ مورد ثبت نام انجام خواهد داد.

گام ۱۱: تقویم بازاریابی را برای پیاده سازی برنامه ارتباطات بازاریابی استفاده کنید

شما اکنون یک برنامه ارتباطات بازاریابی کامل دارید. اکنون زمان اجرای آن است. سوال این است که چطور؟

این جایی است که تقویم بازاریابی یا محتوای شما به کار می آید. رویدادهایی که در گام های پیش مشخص کرده اید، با محتوا و تناوب و کمپین ها ترکیب شده، و تقویم شمار ا پر می کنند. دقت کنید که باید طول هر کمپین را نیز در تقویم مشخص کنید.

می توانید از تقویم گوگل یا CRM خود استفاده کنید. حتی می توانید کمپین ها را در CRM تعریف کرده و مسئول هر کمپین و وظایف مشخص شده را تعیین کنید.

گام ۱۲: بررسی و تحلیل نتایج

این آخرین مرحله ی هر فرآیندی ست. شما باید تمام کمپین ها و کانال های بازاریابی را تحلیل کنید، سیر فروش و مسیر خرید مشتری را با تحلیل فروش های موفق و شکست خورده  بررسی کنید، و مسیر مشتری را تا بخش پشتیبانی و خدمات مشتری دنبال کنید تا بتوانید از مشکلات و میزان رضایت مشتری ها آگاه شوید.

از تمام ابزارهای نظارت از قبیل CRM، گوگل آنالیتیکس، نرم افزارهای ارسال ایمیل، و به طور کلی هر چیزی که در ارتباط با مشتری ها شما را یاری کرده و نتایج را ثبت می کند، باید کمک بگیرید. تعریف کمپین در CRM به این صورت است:

شما می توانید نتایج هر کمپین را در CRM ثبت کرده و تعداد مشتری ها و سرنخ های کسب شده را ببینید. می توانید نتایج حقیقی را پس از پایان کمپین، با انتظارات ثبت شده ی خود مقایسه کنید. این مقایسه دقت پیش بینی شما را نشان داده و در صورت اختلاف چشمگیر نتایج، در پیدا کردن مشکل به شما کمک می کند.

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند:

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه