میکرو مارکتینگ ( بازاریابی میکرو )

میکرو مارکتینگ ( بازاریابی میکرو ) چیست؟

میکرو مارکتینگ ( Micromarketing ) یا بازاریابی میکرو بر اساس بازاریابی فردی ست. بازاریابان متفاوت و متمرکز، محصولات،

  1. میکرو مارکتینگ ( Micromarketing ) یا بازاریابی میکرو بر اساس بازاریابی فردی ست. بازاریابان متفاوت و متمرکز، محصولات، پیشنهادات و طرح بازاریابی خود را تغییر می دهند تا نیازهای بخش های مختلف بازار را برآورده سازند. اکنون دیگر، بازاریابان پیشنهادات خود را تنها برای یک مشتری سفارشی سازی نمی کنند. بازاریابان میکرو مارکتینگ فرد را در قالب مشتری می بینند تا اینکه مشتری را در قالب فرد. میکرو مارکتینگ در زمینه تغییر محصولات و طرح های بازاریابی به سمت انتخاب افراد و موقعیت های مناسب کاربرد دارد. بازاریابی میکرو شامل بازاریابی محلی ( Local Marketing ) و فردی ( Individual Marketing ) است.

بازاریابی محلی چیست؟

شعار ما در مجله کسب و کار پارس ویتایگر، کمک به رشد و ارتقا با ارائه محتوای مفید درباره کسب و کار ها است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه تکنولوژی و سازمانی، فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

 

بازاریابی محلی

بازاریابی محلی

بازاریابی محلی ( Local Marketing ) شامل تغییر برندها و تبلیغات بر طبق نیازها و خواسته های گروه های مشتریان محلی مانند محلات، شهر ها و فروشگاه های خاص است. به عنوان مثال، بانک X بسته به پراکندگی جمعیت هر محله، ترکیبی از خدمات بانکی را در شعب مختلف خود ارائه کرده است.یک شرکت صنایع غذایی به بسیاری از سوپر مارکت های زنجیره ای کمک می کند تا انواع پنیر مورد علاقه منطقه کسب و کار خود را شناسایی کنند و به بهینه سازی فروش پنیر در فروشگاه هایی با درآمد کم، درآمد متوسط و درآمد بالا و جوامعی با فرهنگ متفاوت کمک می کند.

اما اشکالاتی در بازاریابی محلی وجود دارد. بازاریابی محلی می تواند با کاهش صرفه به مقیاس (  economies of scales ) ، هزینه های بازاریابی و تولید را افزایش دهد. همچنین می تواند در زمینه تدارکات ( لجستیک ) مشکلاتی به وجود آورد زیرا شرکت ها سعی می کنند نیازهای متنوع بازارهای مختلف محلی و منطقه ای را جمع آوری کنند. به علاوه، در صورتی که پیام تبلیغاتی و تولید در محلات مختلف بیش از اندازه متفاوت باشند، تصویر کلی برند احتمالاً صدمه می بیند.

بازاریابی فردی چیست؟

بازاریابی فردی

بازاریابی فردی

در نهایت، میکرو مارکتینگ ( بازاریابی میکرو ) به بازاریابی فردی ( Individual Marketing ) + تبدیل می شود. بازاریابی فردی شامل تغییر محصولات و طرح های بازاریابی به سمت نیازها و ترجیحات تک تک مشتریان می باشد. بازاریابی فردی همچنین به عنوان سفارشی سازی انبوه، بازاریابی یک به یک و بازاریابی تک بازار نیز شناخته می شود.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

استفاده گسترده از استراتژی بازاریابی انبوه، مفهوم میکرومارکتینگ که برای میلیون ها مصرف کننده به صورت انفرادی استفاده می شود را زیر سوال می برد. خیاط برای یک فرد کت و شلوار می دوزد، کفاش برای یک فرد کفش طراحی می کند و مبل ساز طبق سفارش گرفته شده مبلمان ایجاد می کند.

امروزه، تکنولوژی های جدید به بسیاری از شرکت ها اجازه می دهند تا به بازاریابی سفارشی سازی شده برگردند. کامپیوتر های قدرتمند تر، محصولات روباتیک، پایگاه داده های کامل، رسانه های تولید انعطاف پذیر و ارتباطات تعاملی مانند ایمیل و اینترنت، همه برای تقویت سفارشی سازی انبوه ترکیب شده اند. سفارشی سازی انبوه فرایندی است که از طریق آن شرکت ها با تک تک مشتریان جهت طراحی محصولات و خدمات متناسب با نیازهای فردی در تعامل هستند.

در نتیجه، در میکرو مارکتینگ ( بازاریابی میکرو )، بازاریابان با تمام مشتریان تعامل دارند و تضمین می کنند که به آنها خدمات سفارشی سازی شده ارائه می شود.

مرتبط: مشارکت مشتریان در ایجاد خدمات و محصولات جدید

نرم افزار CRM و میکرو مارکتینگ ( Micromarketing )

نرم افزار CRM یکی از اصولی ترین ابزارهایی است که می تواند در پیاده سازی پروژه های میکرو مارکتینگ هم بصورت محلی و هم بصورت فردی نقش بسیار حیاتی داشته باشد. شما می توانید با استفاده از این نرم افزار و از طریق این استراتژی، برای جمع آوری اطلاعات کامل درمورد مشتریان یک منطقه و نیاز های آنها، جمع آوری پیشینه خرید محصول در مناطق مختلف، ارائه خدمات سفارشی سازی شده به مشتریان، منطقه تحت پوشش هر یک از بازاریابان، میزان سود و فروش یک محصول در یک منطقه خاص و … با استفاده از نرم افزار CRM استفاده نمایید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای پیاده سازی پروژه بازاریابی میکرو خود به یک نرم افزار CRM قدرتمند مانند نرم افزار CRM پارس ویتایگر نیز بیاندیشید.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه