ماتریس آیزنهاور

ماتریس آیزنهاور چیست؟ نمودار اولویت بندی کارها و فعالیت ها

ماتریس آیزنهاور یک نمودار اولویت بندی کارها و یک ابزار مدیریت وظایف است که به شما کمک می

فهرست محتوا

ماتریس آیزنهاور یک نمودار اولویت بندی کارها و یک ابزار مدیریت وظایف است که به شما کمک می کند فعالیت هایتان را بر اساس اهمیت و فوریت، اولویت بندی کنید. با استفاده از این ماتریس، می تواید وظایف خود را به چهار بخش تقسیم کنید. این تقسیم بندی بر اساس چهار وظیفه صورت گرفته است:

 • وظیفه ای که اول از همه انجام خواهید داد
 • وظیفه ای که بعدا انجام خواهید داد
 • وظیفه ای که به شخص دیگری محول خواهید کرد
 • وظیفه ای که از انجام آن صرف نظر خواهید کرد

در ادامه، نحوه اجرای ماتریس آیزنهاور را توضیح و نکاتی برای اولویت بندی وظایف، ضمن نحوه ایجاد آن در سی آر ام، به شما ارائه خواهیم داد.

مدیریت زمان و اولویت بندی: کلید موفقیت در زندگی شخصی و حرفه ای

اهمیت اولویت بندی و مدیریت زمان در زندگی فردی و حرفه‌ای بسیار بالاست. هر فرد تنها 24 ساعت در روز دارد و باید بتواند وقت خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند تا بتواند هر چه بیشتر از زندگی خود بهره ببرد.

با توجه به محدودیت زمانی، اولویت بندی کارها بسیار مهم است تا بتوان به بهترین شکل از زمان خود استفاده کرد. با مدیریت زمان مناسب، می‌توانید به هدف خود دست یابید و در کمترین زمان ممکن به عملکرد بهتری دست پیدا کنید. به همین دلیل، اولویت بندی و مدیریت زمان باید به عنوان یک مهارت ضروری در نظر گرفته شوند که برای دستیابی به هدف باید به کار گرفته شوند.

ماتریس آیزنهاور چیست؟ (نمودار اولویت بندی کارها)

با مجله کسب و کار نرم افزار پارس ویتایگر هم‌گام شوید.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

مدیریت زمان به طور موثر، یکی از چالش‌های اصلی در زندگی پرمشغله‌ی امروز است. ماتریس آیزنهاور، یک ابزار مدیریت زمان است که به افراد کمک می‌کند تا وظایف خود را براساس اولویت‌بندی انجام دهند. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که بر روی وظایف مهم و فوری تمرکز کنید و از هدر رفتن وقت جلوگیری کنید.

دوایت آیزنهاوردوایت آیزنهاور (به انگلیسی: Dwight David “Ike” Eisenhower)، سی و چهارمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا بود. او پیش از دوره ریاست جمهوری خود، به عنوان ژنرال ارتش آمریکا و فرمانده ارشد نیروهای متحدین در جنگ جهانی دوم خدمت کرده بود و بعد ها به عنوان اولین فرمانده ارشد ناتو انتخاب شد.

به همین علت مجبور بود به صورت پیوسته، در ارتباط با وظایف روزانه اش تصمیم های سختی بگیرد که در نهایت، این امر موجب به ایجاد قانون جهانی آیزنهاور شد که امروزه به اولویت بندی بر اساس اهمیت و فوریت کمک کرده است.

ماتریس آیزنهاور راهی برای سازماندهی وظایف بر اساس فوریت و اهمیت است تا بتوانید مهم ترین فعالیت هایتان را به طور موثر اولویت بندی کنید.

 

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

تاریخچه و منشاء ماتریس آیزنهاور

همان طور که گفته شد این ماتریس به نام رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، دوایت دی. آیزنهاور نامگذاری شده است که به خاطر توانایی‌های مدیریتی و بهره‌وری بالای خود مشهور بود. او معتقد بود که:

“آنچه مهم است، به ندرت فوری است و آنچه فوری است، به ندرت مهم است.”

این فلسفه، پایه و اساس ماتریس آیزنهاور را تشکیل می‌دهد.

ساختار و اجزای ماتریس آیزنهاور

ماتریس آیزنهاور از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که وظایف را براساس اهمیت و فوریت دسته‌بندی می‌کند:

مهم و فوری وظایفی که باید بلافاصله انجام شوند.
مهم ولی غیرفوری وظایفی که برای آینده مهم هستند ولی می‌توان آنها را برنامه‌ریزی کرد.
فوری ولی غیرمهم وظایفی که باید سریع انجام شوند ولی اهمیت کمتری دارند.
غیرمهم و غیرفوری وظایفی که می‌توان آنها را نادیده گرفت یا به دیگران واگذار کرد.

کاربردهای عملی ماتریس آیزنهاور

استفاده از ماتریس آیزنهاور می‌تواند به بهبود بهره‌وری شخصی و حرفه‌ای کمک کند. با شناسایی و اولویت‌بندی وظایف، می‌توانید از وقت خود به بهترین نحو استفاده کنید و از انجام وظایف بی‌اهمیت که فقط وقت شما را تلف می‌کنند، اجتناب کنید.

مزایای استفاده از ماتریس آیزنهاور

1- افزایش بهره‌وری: با تمرکز بر وظایف مهم، می‌توانید بهره‌وری خود را افزایش دهید.
2- کاهش استرس: با اولویت‌بندی وظایف، می‌توانید استرس ناشی از کارهای انجام نشده را کاهش دهید.
3- بهبود مدیریت زمان: این ابزار به شما کمک می‌کند تا وقت خود را بهتر مدیریت کنید و وظایف خود را به موقع انجام دهید.

نحوه اجرای ماتریس آیزنهاور|نمودار اولویت بندی کارها

ایجاد یک لیست انجام وظایف (اصطلاحا To Do List)، اولین قدم برای به انجام رساندن کار ها است. اما از کجا بدانم وقتی برای انجام دادن کارها ،تنها در یک روز، زمان کافی ندارم چه کاری را باید اول از همه انجام بدهم؟

به کمک یک اولویت بندی موثر، می توانید عملکرد خود را افزایش دهید و مطمئن باشید که به ضروری ترین وظیفه شما در کوتاه ترین زمان توجه می شود.

دانلود PDF ماتریس آیزنهاور

با تکمیل فرم زیر می توانید نمونه آماده ای از ماتریس آیزنهاور در فرمت های PDF، ورد و اکسل دانلود کنید:

فرم دانلود فایل

 • Hidden

چگونه از ماتریس آیزنهاور استفاده کنیم؟

اگر وظایف خود را بر اساس فوریت و اهمیت، اولویت بندی کنید، 4 بخش مربعی شکل با استراتژی های کاری متفاوت خواهید داشت.

ماتریس آیزنهاور

ماتریس آیزنهاور

از آنجایی که فعالیت هایی که در مربع اول قرار گرفته اند، برای زندگی شغلی و حرفه ای شما اهمیت زیادی دارند، آن را “اول انجام بده”، نام گذاری می کنیم که امروز و یا حداکثر تا فردا انجام شوند. برای تمرکز بهتر هنگام تلاش برای انجام این کارها، می توانید حتی از یک تایمر استفاده کنید. مثلا هنگامی که باید یک سند را به درخواست مدیرتان باز نگری کنید.

مربع دوم، “برنامه ریزی” نام دارد. علیرغم اینکه فعالیت های این قسمت از اهمیت بالایی برخوردار هستند اما چندان فوریتی ندارند. وظیفه شما این است که فعالیتهایی که باید در تقویم خود وارد کنید را لیست کنید. مثل وقتی که تصمیم دارید بعد از مدت ها به باشگاه بروید.

افرادی که به صورت حرفه ای زمان خود را مدیریت می کنند، کمتر پیش می آید که وظیفه ای را بدون برنامه ریزی رها کنند. بنابر این، این گونه افراد بیشتر فعالیت های خود را در مربع دوم قرار داده و هنگام اضافه شدن یک وظیفه جدید به لیست کارهای خود، برای کاهش استرس، وظایف مهم و فوری را در یک زمان معقولانه در آینده ای نزدیک به پایان می رسانند.

سومین مربع به وظایفی اختصاص داده شده است که باید به افراد دیگری محول کنید. زیرا با اینکه نسبت به وظایف دیگر، از اهمیت کمتری برخوردار هستند، هنوز فوریت دارند. شما موظف هستید که این قبیل وظایف را از طریق تماس تلفنی، ایمیل، و یا تنظیم جلسات حضوری یا انلاین پیگیری کنید.

فرض کنید شخصی با تماس می گیرد و از شما درخواست می کند که خیلی فوری لطفی در حق او بکنید و یا در جلسه ای حضور پیدا کنید. خیلی ساده می توانید با معرفی شخص بهتری برای انجام این کار، مسئولیت را به او واگذار کرده و یا اطلاعات لازم را به شخص تماس گیرنده بدهید تا خودش شخصا با فرد جایگزین در ارتباط باشد.

چهارمین و آخرین مربع، “انجام نده” نام دارد. چون که اصلا هدف اصلی اش این است که به شما کمک کند تا فعالیت هایی که اصلا نباید انجام شوند را لیست کنید. عادت های بد خود را شناسایی کنید؛ برای مثال، گشتن در اینترنت بدون هیچ دلیلی و یا سرگرم شدن با بازی های کامپیوتری برای مدت طولانی، بهانه ای هستند تا کارهای مربع های 1 و 2 را انجام ندهید.

5 نکته مهم برای به کار گیری ماتریس آیزنهاور|نمودار اولویت بندی کارها

در ادامه به بررسی 5 نکته برای به کار گیری ماتریس آیزنهاور می پردازیم:

 • ایجاد یک لیست از فعالیت هایی که باید انجام دهید، ذهنتان را آزاد می کند. اما همیشه این سوال را از خود بپرسید که: چه کاری باید اول از همه انجام شود؟
 • سعی کنید در هر بخش از چارت، بیش از 8 فعالیت انجام ندهید. قبل از اضافه کردن یک فعالیت دیگر ،ابتدا فعالیت اول را به اتمام برسانید.
 • برای فعالیت های کاری و شخصی یک لیست مشترک داشته باشید. بدین ترتیب هرگز شکایت نخواهید کرد که فرصت کافی برای رسیدگی به مسائل شخصی و یا خانودگی را نداشته اید.
 • اجازه ندهید که چیزی موجب حواس پرتی شما شود. نگذارید که دیگران اولویت های شما را تعیین کنند. برنامه ریزی را از صبح شروع کنید، طبق آن پیش بروید و در انتهای روز از عملکرد رضایت بخش خود لذت ببرید.
 • تا جایی که می شود از به عقب انداختن کار ها خودداری کنید. گاهی اوقات، مدیریت بیش از حد کارهایی که باید انجام دهید، منجر به تعویق بیش از حد فعالیت های شما می شود.

چالش‌های استفاده از ماتریس آیزنهاور

هرچند ماتریس آیزنهاور یک ابزار قدرتمند است، اما استفاده نادرست از آن می‌تواند منجر به ناکارآمدی شود. برای مثال، اگر نتوانید وظایف را به درستی دسته‌بندی کنید، ممکن است زمان و انرژی خود را بر روی کارهای غیرمهم و غیرفوری هدر دهید.

تجربه‌های موفق استفاده از ماتریس آیزنهاور

بسیاری از افراد موفق و مدیران برجسته از ماتریس آیزنهاور برای مدیریت زمان و افزایش بهره‌وری استفاده کرده‌اند. از جمله این افراد می‌توان به بیل گیتس و وارن بافت اشاره کرد که همواره بر اهمیت اولویت‌بندی وظایف تأکید داشته‌اند.

ماتریس آیزنهاور در محیط کار

استفاده از ماتریس آیزنهاور در محیط کار می‌تواند به تیم‌ها کمک کند تا وظایف خود را بهتر مدیریت کنند و از کارهای بی‌اهمیت که تنها زمان را تلف می‌کنند، اجتناب کنند. این ابزار می‌تواند به بهبود همکاری و افزایش بهره‌وری تیمی کمک کند.

ماتریس آیزنهاور در زندگی شخصی

نه تنها در محیط کار، بلکه در زندگی شخصی نیز می‌توان از ماتریس آیزنهاور بهره برد. برای مثال، می‌توانید وظایف خانگی، برنامه‌های ورزشی و فعالیت‌های اجتماعی خود را براساس این ماتریس برنامه‌ریزی کنید تا وقت بیشتری برای خود و خانواده‌تان داشته باشید.

استفاده از فناوری برای اجرای ماتریس آیزنهاور

امروزه با پیشرفت فناوری، ابزارها و نرم‌افزارهای متعددی وجود دارند که می‌توانند به شما در اجرای ماتریس آیزنهاور کمک کنند. از جمله این ابزارها می‌توان به نرم افزارهای crm، برنامه‌های مدیریت وظایف و تقویم‌های دیجیتال اشاره کرد.

ترکیب ماتریس آیزنهاور با سایر روش‌های مدیریت زمان

برای افزایش بهره‌وری، می‌توانید ماتریس آیزنهاور را با سایر روش‌های مدیریت زمان مانند تکنیک پومودورو، GTD (Getting Things Done)، و بلوک‌بندی زمان ترکیب کنید. این ترکیب می‌تواند به شما کمک کند تا بهره‌وری خود را به حداکثر برسانید.

استفاده از نرم افزار برای ماتریس آیزنهاور

نرم‌افزار CRM می‌تواند در مدیریت و برنامه‌ریزی وظایف و فعالیت‌های مختلف کاربردی باشد و در این راستا می‌تواند به اجرای ماتریس هایزنهاور کمک کند.

در واقع، با استفاده از نرم‌افزار CRM، می‌توانید لیست وظایف و فعالیت‌های خود را به صورت سازمان یافته تری مدیریت کنید و در ضمن، با تعیین اولویت‌های مختلف وظایف، می‌توانید به صورت بهتری از ماتریس هایزنهاور برای برنامه ریزی و مدیریت زمان استفاده کنید.

به طور کلی، نرم‌افزار CRM به شما کمک می‌کنند تا برنامه‌ریزی و مدیریت وظایف و فعالیت‌های خود را بهبود بخشید و در نهایت به دستیابی اهداف کمک کنند.

راهنمای ساخت ماتریس آیزنهاور در نرم افزار crm

ماتریس آیزنهاور یک روش موثر برای مدیریت زمان است، پیاده سازی آن در نرم افزار CRM می‌تواند به شما و تیمتان در انجام وظایف و پروژه‌هایتان کمک کند و به بهترین شکل ممکن از وقت و منابع خود استفاده کنید.

اگر شما هم نیاز به بهبود مدیریت زمان و اولویت بندی وظایف تان دارید، پیشنهاد می‌کنیم که با راهنمای ساخت ماتریس آیزنهاور در نرم افزار CRM این ماتریس را در سازمان خود پیاده سازی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در این خصوص با کارشناسان ما در زمینه نصب crm در ارتباط باشید.

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند: راهنمای نصب آسان پکیج های پارس ویتایگر در ویندوز

نتیجه‌گیری و توصیه‌ها| ماتریس آیزنهاور: ابزار کاربردی برای موفقیت

در نهایت، ماتریس آیزنهاور یک ابزار کاربردی و موثر برای مدیریت زمان و افزایش بهره‌وری است. با استفاده از این ابزار، می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود دست یابید. ادغام این ماتریس با ابزاری مانند CRM بسیار راه گشا در مدیریت پروژه و زمان بندی منحصر به هر سازمان است.

این ماتریس یک ابزار قدرتمند برای مدیریت زمان و افزایش بهره‌وری است. با استفاده صحیح از این ابزار، می‌توانید وظایف خود را بهتر مدیریت کنید، استرس خود را کاهش دهید و به اهداف خود دست یابید. توصیه می‌شود که از این ابزار به صورت منظم و پیوسته استفاده کنید تا به نتایج مطلوب دست یابید.

سوالات متداول در ارتباط با ماتریس آیزنهاور:

۱. ماتریس آیزنهاور چه کاربردهایی دارد؟

ماتریس آیزنهاور به شما در مدیریت زمان و اولویت بندی کارها کمک می کند. به عنوان مثال، می‌توانید اولویت کارهای خود را بر اساس میزان اهمیت و فوریت آن‌ها، در ماتریس آیزنهاور مشخص کنید.

۲. چگونه از ماتریس آیزنهاور استفاده کنیم؟

برای استفاده از ماتریس آیزنهاور، ابتدا باید کارهای خود را به چهار دسته اصلی تقسیم کنید: کارهای مهم و فوری، کارهای مهم و غیرفوری، کارهای غیرمهم و فوری و کارهای غیرمهم و غیرفوری. سپس هر کدام از این کارها را در یکی از چهار خانه ماتریس آیزنهاور قرار دهید.

۳. ماتریس آیزنهاور چه مزایایی دارد؟

استفاده از ماتریس آیزنهاور به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را بر اساس اهمیت و فوریت آن‌ها، مرتب کنید و از انجام کارهای غیرضروری و بدون اهمیت زمانی جلوگیری کنید. همچنین، این روش به شما کمک می‌کند تا به صورت موثرتری از زمان خود استفاده کنید و به اهدافتان برسید.

۴. آیا محاسبه ماتریس آیزنهاور زمان‌بر است؟

محاسبه ماتریس آیزنهاور برای مدیریت زمان و اولویت بندی کارها وقت زیادی نمی‌گیرد و می‌تواند به شما کمک کند تا زمان خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید. با این حال، برای استفاده بهینه از این روش، باید دقت و تمرکز لازم را داشته باشید.

شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشند:

وظایف مدیر فروش چیست؟

مدیریت زمان نیروهای فروش و آمار زمان های تلف شده

ساعت استراتژیکBowman چیست؟(هشت وضعیت رقابتی‎)

5- چگونه می‌توانم از ماتریس آیزنهاور استفاده کنم؟

برای استفاده از ماتریس آیزنهاور، ابتدا تمامی وظایف خود را یادداشت کنید. سپس آنها را براساس اهمیت و فوریت دسته‌بندی کنید و وظایف مهم و فوری را در اولویت قرار دهید.

6- چگونه ماتریس آیزنهاور به بهبود مدیریت پروژه‌ها کمک می‌کند؟

ماتریس آیزنهاور به تیم‌ها کمک می‌کند تا وظایف پروژه را بهتر مدیریت کنند و از تاخیرهای غیرضروری جلوگیری کنند. این ابزار می‌تواند به برنامه‌ریزی و اجرای موثرتر پروژه‌ها کمک کند.

7- آیا ماتریس آیزنهاور فقط برای محیط کار مناسب است؟

خیر، ماتریس آیزنهاور در زندگی شخصی نیز قابل استفاده است. برای مثال، می‌توانید وظایف خانگی، برنامه‌های ورزشی و فعالیت‌های اجتماعی خود را براساس این ماتریس برنامه‌ریزی کنید.

8- آیا می‌توان ماتریس آیزنهاور را با سایر روش‌های مدیریت زمان ترکیب کرد؟

بله، می‌توانید ماتریس آیزنهاور را با سایر روش‌های مدیریت زمان مانند تکنیک پومودورو، GTD و بلوک‌بندی زمان ترکیب کنید تا بهره‌وری خود را به حداکثر برسانید.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:
  1. نویسنده:

ثبت دیدگاه