آمیخته بازاریابی P4 و P7

آمیخته بازاریابی و تحلیل PESTEL در تئوری های بازاریابی

آمیخته بازاریابی – از ۴P تا ۷P علم بازاریابی یا مارکتینگ بیش از آنکه یک مفهوم تجاری یا

آمیخته بازاریابی – از ۴P تا ۷P

علم بازاریابی یا مارکتینگ بیش از آنکه یک مفهوم تجاری یا علمی باشد، مفهومی فلسفی است که در ابعاد مختلف ارتباطات و حتی زندگی ما جاریست. بخش بازاریابی قلب یک شرکت می باشد که دائماً درگیر فرایندهای مهم می باشد و تغییر و تحولات زیادی در کل سازمان ایجاد می کند. مثالی از این تغییرات اساسی “آمیخته بازاریابی” می باشد. در این بخش ۴ P برای آمیخته وجود دارد، امروزه آنچه بصورت عمومی پذیرفته شده است ۷P توسعه یافته می باشد که لایه های مورد نیاز بیشتری از عمق آمیخته بازاریابی را به برخی از تئوری ها اضافه میکند.

قبل از صحبت در مورد تئوری ها در مورد آمیخته بازاریابی ۴P  اصلی اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

آمیخته بازاریابی P4 و P7

آمیخته بازاریابی P4 و P7

آمیخته های بازاریابی

به بیان ساده آمیخته بازاریابی ابزاری است که از سوی کسب و کار ها و بازارایابان برای کمک به تعیین محصول یا پیشنهادات برندها استفاده می شود. ۴P از زمان ایجاد توسط E. Jerome McCarthy در ۱۹۶۰ با آمیخته بازاریابی همراه می باشد.

۴P آمیخته بازاریابی

محصول ( Product )

محصول یابد با نیازهای مصرف کننده متناسب باشد و به درستی کار کند و آنچه مشتریان می خواهد را برآورده سازد.

مکان ( Place )

محصول باید در جایی در دسترس باشد که مشتری نهایی بتواند آن را به راحتی خریداری کند. این موقعیت می تواند خیابان x ، ایمیل های سفارش یا گزینه های بیشتر فروش آنلاین و تجارت الکترونیک باشد.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

قیمت (  Price)

محصول باید همواره نشان دهنده ارزش محصول برای پول باشد. این عامل الزاماً به این معنا نمی باشد که ارزانترین گزینه را داشته باشیم؛ یکی از اصول اصلی مفهوم بازاریابی این است که مشتریان معمولاً خوشحال  می شوند که پول کمی در ازای کار با کیفیتی پرداخت کنند.

پیشبرد فروش ( Promotion )

تبلیغات، روابط عمومی، آگهی فروش، فروش شخصی، و در بیشتر مواقع، شبکه های اجتماعی همگی ابزارهای کلیدی ارتباط برای یک سازمان می باشند. این ابزار باید برای رساندن پیام سازمان به مخاطبین مناسب به شیوه ای که آنها دوست دارند استفاده شود، فرقی ندارد پیام آموزشی باشد یا دارای پیام احساسی باشد. یکی از ابزراهای مفید برای ارتباطات در سازمان ها ، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری ( نرم افزار CRM ) می باشد.

در اواخر دهه ۷۰، بازاریابان بطور گسترده ای مطلع شدند که آمیخته بازاریابی باید به روز رسانی شود. این امر منجر به ایجاد آمیخته بازاریابی توسعه یافته در سال ۱۹۸۱ توسط Booms & Bitner بود که ۳ عنصر جدید را به ۴ عنصر اضافه کردند. این موضوع اکنون به آمیخته بازاریابی توسعه یافته اجازه می دهد که حاوی محصولاتی باشد که دارای خدمات می باشند و تنها موارد فیزیکی نباشند.

۷P توسعه یافته

مردم ( People )

تمام شرکت ها به افرادی متکی هستند که از مراحل کارمندان فروش تا مدیر عامل را درگیر می کنند. داشتن افراد مناسب ضروری است زیرا آنها بخشی از کسب و کار شما می باشند.

فرآیند ( Processes )

ارائه خدمات معمولاً با حضور مشتری انجام می شود، در نتیجه نحوه ارائه خدمات، بخشی از مرحله ای است که مشتری پرداخت می کند.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

شواهد فیزیکی ( Physical Evidence )

تقریباً تمام خدمات شامل عناصر فیزیکی می باشند حتی اگر بخش عمده ای از آنچه مصرف کننده استفاده می کند، نامحسوس باشد. به عنوان مثال، آرایشگاه یک مدل موی جدید به مشتریان ارائه می دهد و یک شرکت بیمه فرم های چاپ شده به مشتریان ارائه می دهد. حتی اگر مواد بصورت فیزیکی چاپ نشده باشند ( در قالب پی.دی.اف باشند) باز هم طبق این تعریف آنها یک “محصول فیزیکی” دریافت کرده اند.

از ۱۹۸۰ تاکنون ۷P به دلیل منطق اساسی خود بطور گسترده ای جزئی از محیط بازاریابی و قابلیت های بازاریابان برای پذیرش آمیخته بازاریابی شده و شامل تغییراتی در ارتباطات از قبیل شبکه های اجتماعی، به روز رسانی ها در مکان هایی که می توانید محصول یا خدماتی را بفروشید یا انتظارات مشتریان در یک محیط تجاری دائما در حال تغییر می باشد.

دیگران در مجله کسب و کار پارس ویتایگر خوانده‌اند : تاثیر آمیخته ارتباطات بازاریابی

آیا هشتمین P هم وجود دارد؟

در برخی از حوزه های فکری، هشتمین P در آمیخته بازاریابی وجود دارد. P آخر بهره وری و کیفیت می باشد. این عبارت از آمیخته بازاریابی خدمات قدیمی می آید و از سوی برخی از بازاریابان در آمیخته بازاریابی توسعه یافته نیز جا گرفته است. پس باید بدانیم این P به چه معنا می باشد؟

هشتمین P آمیخته بازاریابی چیست؟

بهره وری و کیفیت ( Productivity & Quality  )

این P می پرسد “آیا شما یک معامله خوب به مشتری خود پیشنهاد می دهید؟” این آیتم کمتر درباره شما به عنوان کسب و کاری که بهره وری خود را برای مدیریت هزینه ارتقاء می دهد می باشد، و بیشتر درباره این است که چگونه شرکت شما این آیتم را برای مشتریان خود در نظر می گیرد.

حتی پس از ۳۱ سال ( یا ۵۴ سال از زمان P های اصل) آمیخته بازاریابی هنوز برای کارهای روزانه بازاریابان بسیار قابل اجرا می باشد. یک بازاریاب خوب پذیرش تئوری را یاد خواهد گرفت تا آن را نه تنها با دوران مدرن بلکه مدل کسب و کار حقیقی آنها متناسب سازد.

تئوری های بازاریابی – تحلیل PESTEL

تحلیل PESTEL چارچوب و ابزاری است که از سوی بازاریابان برای تحلیل و نظارت عوامل زیست محیطی کلان (محیط بازاریابی خارجی) استفاده می شود و بر روی یک سازمان تاثیر می گذارد. نتیجه آنچه استفاده می شود شناسایی تهدید ها و نقاط ضعفی است که در تحلیل SWOT استفاده می شود.

PESTEL بر پایه کلمات زیر استوار می باشد:

P – سیاسی ( Political )

E – اقتصادی ( Economic )

S – اجتماعی ( Social )

T – فنی و تکنیکی ( Technological )

E – محیطی ( Environmental )

L – قانونی ( Legal )

به نوبت هر یک از عوامل زیست محیطی کلان را نگاه کنید.

عوامل PESTEL

عوامل خارجی محیط زیست ( عوامل PESTEL )

عوامل سیاسی

این عوامل درباره این است که چگونه و تا چه درجه ای یک دولت در اقتصاد دخالت می کند. این عوامل می تواند شامل سیاست دولتی، ثبات یا بی ثباتی سیاسی در بازارهای خارج از کشور، سیاست تجارت خارجی، سیاست های مالیاتی، قانون کار، قانون محیط زیست، محدودیت های تجاری و غیره باشد.

از لیست بالا کاملاً مشخص است که عوامل سیاسی اغلب بر روی سازمان ها و نحوه عملکرد کسب و کار تاثیر دارد. سازمان ها باید بتوانند به قانون فعلی و آنچه برای آینده پیش بینی می شود پاسخ دهند و سیاست بازاریابی خود را مطابق با آن تنظیم کنند.

عوامل اقتصادی

عوامل اقتصادی تاثیر خاصی بر روی پاسخ این سوالات دارد که چگونه یک سازمان کسب و کار خود را پیش می برد و همچنین چگونه این راه کارها سودآور می باشند. این عوامل شامل رشد اقتصادی، نرخ های بهره، نرخ های تبدیل، تورم، درآمد قابل تصرف مشتریان و کسب وکار ها و غیره می باشد.

این عوامل می توانند به عوامل اقتصادی کلان یا خرد تقسیم شوند. عوامل اقتصادی کلان با مدیریت تقاضا در تمام اقتصادها  حضور دارد. دولت ها از کنترل نرخ بهره، سیاست مالیاتی و مخارج دولت به عنوان مکانیسم های اصلی خود استفاده کنند.

عوامل اقتصادی خرد همگی درباره روشی است که مردم برای درآمدهای خود به کار می گیرند. این عوامل تاثیر زیادی بر روی سازمان های B2C دارند.

عوامل اجتماعی

عوامل اجتماعی، به عنوان عوامل فرهنگی-اجتماعی نیز شناخته می شوند، حیطه هایی می باشند که شامل اعتقادات و نگرش های مشترک جمعیت هستند. این عوامل شامل رشد جمعیت، توزیع سنی، آگاهی بهداشتی، نگرش های شغلی و غیره می باشد. این عوامل طرفداران زیادی دارند زیرا تاثیر مستقیمی بر روی این دارند که بازاریابان چگونه مشتریان را درک می کنند و چگونه آنها را راهنمایی می کنند.

عوامل فنی

همه ما می دانیم چشم انداز فنی با چه سرعتی تغییر می کند و چگونه این امر بر روی روشی که ما محصولاتمان را به بازار عرضه می کنیم تاثیر می گذارد. عوامل فنی بر روی بازاریابی و مدیریت به سه روش مجزا تاثیر می گذارد:

  • روش های جدید تولید محصولات و خدمات
  • روش های جدید توزیع محصولات و خدمات
  • روش های جدید ارتباط با بازارهای هدف

عوامل محیطی

این عوامل در طی ۱۵ سال گذشته جزء عوامل مهم و اصلی می باشند. این عوامل به دلیل افزایش کمبود مواد اولیه، مشکلات آلودگی، انجام کسب و کار به عنوان یک شرکت اخلاقی و پایدار، مشکلات گازهای گلخانه ای توسط دولت مهم شده اند ( این یک مثال خوب در مورد عاملی است که می توانند همزمان به عنوان عوامل محیطی و سیاسی طبقه بندی شود). تنها برخی از مشکلات هستند که بازاریابان با آن مواجه می شوند: بیشتر مصرف کنندگان تقاضا دارند که محصولاتی خریداری کنند که به لحاظ اخلاقی ریشه یابی شده باشند، و در صورت امکان از منبع معتبر و پایداری باشند.

عوامل قانونی

عوامل قانونی شامل بهداشت و ایمنی، فرصت های برابر، استانداردهای تبلیغاتی، قوانین و حقوق مصرف کننده، برچسب محصول و ایمنی محصول می باشد. واضح است که شرکت ها باید بدانند چه مواردی برای داشتن معامله موفق قانونی یا غیر قانونی می باشد. اگر سازمانی در سطح جهانی تجارت می کند، شناخت این عوامل به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا هر کشور مجموعه قوانین و مقررات خاص خود را دارد.

پس از تکمیل تحلیل PESTEL، شما باید بتوانید از آن برای شناسایی نقاط قوت و ضعف بجهت تحلیل SWOT ( اس‌دبلیواوتی ) استفاده کنید.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه