استراتژی بازاریابی و مدیریت ارتباط با مشتری شرکت نسکافه

استراتژی بازاریابی نسکافه و مدیریت ارتباط با مشتری در این برند

کمپانی نسکافه در سال ۱۹۳۸ شروع به کار کرده، و راهی طولانی به عنوان یک عضو قابل توجه

کمپانی نسکافه در سال ۱۹۳۸ شروع به کار کرده، و راهی طولانی به عنوان یک عضو قابل توجه در بازار طی کرده است. این برند با بیش از ۵۰۰۰ نوع از دانه های قهوه سر و کار دارد و در بیش از ۱۸۲ کشور در سراسر جهان فروخته می شود.

چنین گستردگی بازاری، بازاریابی پیچیده و دشواری به همراه خواهد داشت. استراتژی بازاریابی نسکافه تا به امروز به خوبی از پس این پیچیدگی ها برآمده و موفقیت آمیز بوده است.

تقسیم بندی مشتریان در بازاریابی نسکافه

نسکافه از ترکیبی از استراتژی های تقسیم بندی جغرافیایی، جمعیت شناختی و روانشناختی به منظور استفاده از یک نوع قهوه جدید در بخش دیگری از جهان استفاده کرده، و فرهنگ قهوه را در بخش های مختلف تغییر می دهد.

در بازاریابی نسکافه از هر دو استراتژی فردی و جمعی هدف گذاری استفاده می شود. در مورد مشتریان انفرادی پیشنهادهای مختلفی در دسترس گروه های مختلف مشتریان قرار می گیرد (برای اطلاعات بیشتر مقاله برنامه وفاداری مشتری توصیه می شود). در شرکت های بزرگی که مشتری نسکافه هستند، یک دستگاه استاندارد قهوه استفاده می شود.

بازاریابی نسکافه جایگاه برند خود را بر اساس استراتژی های موقعیتی مبتنی بر استفاده و مبتنی بر ارزش تعیین کرده است.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

نقش CRM در تقسیم بندی مشتریان

فرض کنید شما مدیریت فروش این برند را به عهده دارید. هزاران فروشگاه در سرتاسر دنیا محصولات شما را می فروشند. می توانید از آنها درخواست کنید مشخصات مشتریان و مراجعین را برای شما به صورت هفتگی ایمیل کنند تا هر ماه هزاران ایمیل با اطلاعات بسیار مهمی داشته باشید که استخراج و ذخیره شان خود به چندین نیرو احتیاج دارد.

آیا به جای این کار طاقت فرسا و بی منطق، استفاده از یک پایگاه داده ی مشترک را که تمامی اطلاعات مستقیما در آن وارد می شود ترجیح نمی دهید؟ به جای ایمیل هایی حاوی اطلاعات مشتریان، گزارش های هفتگی، ماهانه، یا هر نوع دیگری که می خواهید برای شما ایمیل می شود.

مزایای رقابتی در استراتژی بازاریابی نسکافه

شرکت مادر قدرتمند: Nestle شرکت مادر برند قهوه فوری نسکافه است. داشتن تجربه غنی در صنعت کالاهای مصرفی و دسترسی به گستره وسیع بازار کشورهای مختلف، به ثبات مالی این برند و همچنین ثبات محصولات کمک کرده است.

طیف گسترده ای از قهوه: نسکافه یکی از قدیمی ترین برندهای قهوه است که تقریبا ۵۰۰۰ نوع دانه قهوه را در بسته بندی های کوچک ارائه می دهد.

TOMA بالا: نسکافه به عنوان یکی از برند های شناخته شده قهوه، بخش عمده ای از بازار را در ۱۸۰ کشور جهان در اختیار داشته، TOMAی بالایی دارد. این واژه مخفف Top-of-Mind Awareness است، به معنی لغوی “آگاهی در بالاتری سطح ذهنی”.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

فرض کنید می خواهید کفش ورزشی بخرید. اولین برندی که به ذهن شما (و احتمالا بسیاری دیگر از مردم) می آید چیست؟ آدیداس؟ پوما؟ نایک؟ یا برندهای دیگر؟ پاسخ شما هر چه باشد نشان دهنده ی میزان TOMAی بالای آن برند است. یعنی برای خرید یک محصول، اول از همه این برند به ذهن شما می رسد.

نقش CRM در تبیین مزایای رقابتی

تیم بازاریابی نسکافه به هیچ طریقی نمی توانست یک شرکت مادر قدرتمند برای برند خود بسازد. در حقیقت، این تیم بازرایابی نستله بود که با تحلیل های صحیح اطلاعات و تغییرات بازار و مشخصات مشتریان نیاز به قهوه فوری را تشخیص داده و این محصول را تولید کردند.

قهوه فوری نسکافه

به هر حال، در دسترس داشتن اطلاعات جامع و گسترده و ابزار لازم برای تحلیل آنها نقش کلیدی تعیین و استفاده از مزایای رقابتی ست. مزیت رقابتی نستله توانایی ایجاد و توزیع چنین محصولی، آن هم سریع تر از رقبایش، بود.

استراتژی توزیع در استراتژی بازاریابی نسکافه

نسکافه پیشنهادات خود را از روش های متفاوتی به گروه های مختلف مشتری توزیع می کند. برای مشتریان خرده فروشی، از کانال های عمده فروشان / توزیع کنندگان استفاده کرده، و محصولات را از طریق سایت های تجارت الکترونیکی در اختیار مصرف کنندگان نهایی قرار دهد.

نقش CRM در تعیین استراتژی توزیع

مجددا، توزیع در مناطق مختلف نیازمند گزارش هایی از نیاز بازار به محصول در هر منطقه است. این گزارش ها را می توان به صورت خودکار از CRM گرفته و تحلیل کرد. ارقام به دست آمده از هر منطقه به شما نشان می دهند که میزان تقاضا چه مقدار است. علاوه بر مشخص کردن استراتژی توزیع، استراتژی بازاریابی نیز تا حدی مشخص می شود. شما باید در مناطقی که تقاضا کم است، با استفاده از برنامه های بازاریابی سطح بندی شده تقاضا را بالا ببرید.

ارزش ویژه برند در استراتژی بازاریابی نسکافه

ارزش برند نسکافه

یکی از معروف ترین برند های قهوه با شهرت قابل توجهی در سرتاسر جهان، تعریف جدیدی از گردهمایی های دوستان و خانواده، گفتگو های مردم و نوع ارتباط معمولی آنها ارائه می دهد: همه چیز از نسکافه آغاز می شود (این جمله شعار این برند نیز هست).

در سال ۲۰۱۵، نسکافه رتبه ششم برندهای نوشیدنی گرم را در دنیا از آن خود کرد.

تجزیه و تحلیل رقابت در استراتژی بازاریابی نسکافه

گسترش بازار به دلیل ورود رقبای جهانی مانند استارباکس و دونکین دونات در کشورهای مختلف، و تغییر شیوه زندگی مشتریان ماتریس تقاضا در این صنعت را تغییر داده است. نسکافه در حال رقابت با شرکت هایی مانند Bru، قهوه تاتا، محصولات جایگزین مانند نوشیدنی های با طعم قهوه و چندین فروشگاه زنجیره ای قهوه است.

تجزیه و تحلیل بازار در استراتژی بازاریابی نسکافه

بازار قهوه بازاری بسیار رقابتی با تعداد زیادی رقبای محلی، ملی و بین المللی است که انواع مختلف مشتریان را هدف قرار می دهند. افزایش هزینه های کار، تغییر شرایط آب و هوایی، روش های کشاورزی، مهاجرت مردم از مناطق کشاورزی به شهرها، افزایش هزینه های مواد خام مانند دانه های قهوه و تغییر سبک زندگی، بعضی از عوامل موثر بر این صنعت است.

تجزیه و تحلیل مشتری در استراتژی بازاریابی نسکافه

فروش نسکافه به شرکت های بزرگ و همچنین مشتریان خرده فروشی است. مشتریان خرده فروشی در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال قرار دارند. بزرگ ترین گروه های مشتریان دانشجویان و نیروهای جوان کار هستند. البته نسکافه تنها برندی نیست که از این نرم افزار برای پیشرفت و گسترش کار خود استفاده می کند.

نقش CRM در تجزیه و تحلیل رقابت، بازار و مشتری

پیش از هر چیز، تجزیه و تحلیل نیاز به داده های کافی دارد. سی آر ام پایگاه داده ای ست که می تواند اطلاعاتی که در هر زمینه در آن وارد می کنید، به صورت یک جا در اختیار شما قرار دهد. در نرم افزارهای CRM که قابلیت سفارشی سازی داشته باشند (برای اطلاعات بیشتر مقاله توسعه و سفارش سازی نرم افزار crm توصیه می شود)، می توانید برای هر زمینه فیلدهای مشخصی تعریف کنید.

برای نمونه، می توانید در بخشی جداگانه، کمپانی های رقیب خود را نیز ذخیره کنید. با استفاده از ابزارهایی چون RSS یا فیدخوان، می توانید اخبار و اطلاعات به روز منتشر شده در هر موضوعی را دریافت کنید. با استفاده از گردش کار های مربوطه، می توانید گزارش های خودکار از این اطلاعات دریافت کنید.

نرم افزار برای شما تحلیلی انجام نمی دهد، مگر در حد مقایسه های عددی. اما پایه ی تحلیل صحیح کارشناسان و متخصصان هر زمینه، اطلاعات صحیح و کافی ست. و این دقیقا همان چیزی ست که نرم افزار CRM در اختیار شما قرار می دهد.

بررسی استراتژی CRM برندهای برتر جهان

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه