آیا نرم افزار CRM یک نرم افزار بازاریابی کارآمد می باشد؟

آیا نرم افزار CRM می تواند یک نرم افزار بازاریابی کارآمد باشد؟

آیا می توان با استفاده از یک نرم افزار بازاریابی یک سازمان را بهبود بخشید؟ قطعا. بازاریابی مدرن

آیا می توان با استفاده از یک نرم افزار بازاریابی یک سازمان را بهبود بخشید؟ قطعا. بازاریابی مدرن بر پایه اطلاعات کامل و قابل اعتماد است. ذخیره این اطلاعات در یک نرم افزار بازاریابی خوب برای رسیدن به نتایج مطلوب ضروری است. گزینه های بسیاری برای بهبود تکنولوژی بازاریابی شما وجود دارد که توضیح همه ی آنها از حوصله ی این مطلب خارج است.

ما در این مقاله به استفاده های نرم افزار CRM به عنوان نرم افزار بازاریابی تمرکز می کنیم. اولین سوالی که پیش می آید، این است که چرا یک نرم افزار بازاریابی مستقل تهیه نکنید؟ پاسخ آن کاملا بستگی به اندازه، بودجه و استراتژی های سازمان شما دارد. یکی از اهداف اجرا و پیگیری کمپین ها، محاسبه هزینه جذب مشتری ست.

مهم نیست که از چند نرم افزار استفاده می کنید، چیزی که در دنیای کسب وکار امروز اهمیت بسیار بالایی دارد، قابلیت یکپارچه سازی این نرم افزارهاست. در این صورت، شما عملا یک پایگاه داده مشتری برای تمام آنها خواهید داشت و تمام فرایندها و اتفاقات مربوط به سرنخ ها و مشتریان در اختیار واحدهای مربوط خواهد بود.

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند: ابزارهای یکپارچه سازی نرم افزار CRM

نرم افزار CRM به عنوان نرم افزار بازاریابی

شعار ما در مجله کسب و کار پارس ویتایگر، کمک به رشد و ارتقا با ارائه محتوای مفید درباره کسب و کار ها است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه تکنولوژی و سازمانی، فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

 

بازاریابی و فروش

اگر بخواهید نرم افزار CRMی انتخاب کنید که به عنوان نرم افزار بازاریابی نیز استفاده شود، باید به دنبال چه ویژگی هایی باشید؟

1- داده های غنی

بازاریابی مدرن متکی بر داشتن اطلاعات مهم، با دسترسی آسان است. این داده ها به نوع کسب و کار بستگی دارد. برای روشن شدن این مسئله، دو مثال مختلف می آوریم:

  • آقای الف یک شرکت لوله کشی کوچک را مدیریت می کند. او به مشتریان خود در تهران خدمات می دهد. مشتریان او خدمات دوره ای دریافت می کنند، و آقای الف از بازاریابی CRM برای به حداکثر رساندن درآمدش استفاده می کند.

او اطلاعات پایه ی مشتریان خود را، از جمله کارهایی که برای آنها انجام داده است، ذخیره می کند. همچنین، بررسی های دوره ای را برنامه ریزی کرده و از CRM خود برای ارسال یادآور استفاده می کند. آقای الف با استفاده از لیست ایمیل های خود تخفیفات و نکات مربوط به نگهداری بهتر لوله ها را ارسال می کند.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار
  • خانم ب مدیر بازاریابی شرکتی ست که کیف های زنانه گران قیمت تولید کرده و می فروشد. برای آنها، برند بسیار حیاتی و بازاریابی حرفه ای بسیار مهم است.

او از CRM برای ذخیره اطلاعات تمام کسانی که از آنها خرید کرده اند، اندازه گیری موفقیت کمپین های بازاریابی، و ثبت اطلاعات مربوط به عملکرد هر محصول استفاده می کند. سپس، این اطلاعات به تیم طراحی ارسال می شوند.

آنها همچنین از نرم افزار CRM خود (که نقش نرم افزار بازاریابی را نیز دارد) برای ارائه پیشنهادات بازاریابی خود استفاده می کنند: برای بیش از ۱۰۰ پرسونای مختلف مشتری، کمپین های خودکار بازاریابی دارند. این کمپین ها با کیفیت ترین مشتریان را هدف قرار داده، و محتوا و آفرهای مربوط به هر گروه برای آنها فرستاده می شود. به عنوان مثال، مشتریان دائم، دعوت نامه هایی را برای رویدادهای رایگان دریافت می کنند.

این که کدام مشتری در کدام پرسونا قرار داشته باشد، با استفاده از تکنیک های برنامه های وفاداری چندسطحی و دسته بندی مشتریان انجام می گیرد.

در هر دوی این مثال ها به اطلاعات صحیح و کامل نیاز است، اما سطح پیچیدگی بازاریابی تفاوت می کند.

مرتبط: پرسونای مخاطب چیست؟

2- خودکارسازی فرایندهای ساده بازاریابی

راه اندازی کمپین های بازاریابی برای ارائه پیام مناسب به مخاطبان مناسب یک عنصر کلیدی بازاریابی ست. شرکت ها با استفاده از روش های پیچیده تر تلاش بیشتری در افزایش تعامل مشتری دارند. تولید محتوا، استفاده از کانال ها و شبکه های اجتماعی متفاوت، آنالیز داده های حاصل از کمپین ها، و فعالیت هایی از این قبیل، همگی برای هوشمندانه تر شدن فرایند بازاریابی استفاده می شوند.

یک نرم افزار بازاریابی نیز باید بتواند تمام این پروسه ها، و خصوصا بخش های مربوط به آنالیز و دسته بندی داده ها را تسهیل کند. می توانید راهنمای ساخت کمپین های تبلیغاتی را برای اطلاعات بیشتر بخوانید.

3- گزارش گیری از کمپین ها

چیزی که در یک نرم افزار بازاریابی اهمیت بسیار بالاتری از طراحی و راه اندازی کمپین دارد، گزارش گیری از کمپین است. شما نمی توانید از هر سرنخ جدید که با شما تماس می گیرد سوال کنید: “ببخشید، کدوم ایمیل یا پیامک ما به دست شما رسیده که باهامون تماس گرفتید؟” این سوال نه تنها غیرحرفه ای، بلکه عجیب نیز بنظر می رسد.

تعداد سرنخ هایی که از هر کمپین به سیستم شما وارد می شوند، و البته سرنوشت آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. این که چند درصد از کسانی که در کمپین شما بوده اند تبدیل به سرنخ شده اند، میزان تاثیرگذاری کمپین را، و این که چند سرنخ به مشتری تبدیل شده اند میزان کیفیت سرنخ های جذب شده را نشان می دهد.

اگر نسبت مشتری ها به سرنخ ها بسیار پایین باشد، یا مشکلی در فرایند فروش وجود دارد و کارکنان فروش شما از روش های اشتباه استفاده می کنند، یا گروه هدف انتخاب شده برای کمپین گروه درستی نبوده است.

مرتبط: اشتباهات نیروهای فروش

یک تیم بازاریابی چه انتظاراتی از نرم افزار بازاریابی دارد؟

1- بازاریابی ایمیلی و پیامکی

این یک ابزار بازاریابی مهم برای اکثر کسب و کارهاست و هنگام در نظر گرفتن یک CRM برای این کار، باید عملکرد و سادگی آن را ارزیابی کنید. برخی از ابزارهای بازاریابی ایمیلی بسیار پیچیده و گران قیمت هستند، در حالی که یک سیستم پایه و ساده می تواند برای شما کافی باشد.

در مثال شرکت لوله کشی، آنها احتمالا فقط به یک سیستم پایه نیاز دارند که در آن می توانند پیامی را به کل پایگاه داده خود ارسال کنند و حتی می توانند این ارسال را به صورت دستی انجام دهند. اما انتظارات شرکت مد مذکور، که صدها کمیپین مختلف ایمیلی و پیامکی را برنامه ریزی می کند، می تواند بسیار متفاوت باشد.

2- یکپارچگی با وب فرم ها

یکی از ابزارهای بسیار ساده و رایج بازاریابی که برای جذب سرنخ های جدید استفاده می شود، وب فرم است. طراحی وب فرم ها و قرار دادن آنها در صفحات متفاوت وب سایت یا صفحات فرود، کار ساده ایست. چیزی که در این فرایند مهم است، وصل شدن وب فرم ها به نرم افزار بازاریابی یا CRM است.

اتصال وب فرم ها موجب می شود که سرنخ هایی که فرم را پر می کنند، به طور خودکار در نرم افزار شما ثبت شوند. بسته به استراتژی های شما، ممکن است لازم باشد این سرنخ ها بلافاصله یا در اسرع وقت پیگیری شوند. می توانید گردش کاری تنظیم کنید که سرنخ ها به طور خودکار به شخصی ارجاع داده شده، و به محض ارجاع پیامک یا نوتیفیکیشنی برای شخص مربوطه ارسال شود.

3- گزارش گیری سفارشی

همانطور که پیش تر اشاره شد، گزارش گیری به بازاریابان اجازه می دهد اثربخشی کمپین های خود را ارزیابی کنند. برخی از شرکت ها در آن واحد هزاران کمپین بازاریابی کوچک داشته و نیاز به یک دیدگاه متمرکز برای درک عملکرد آنها دارند.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه