راهنمای ساخت کمپین های موفق تبلیغاتی در نوروز

راهنمای ساخت کمپین تبلیغاتی موفق در تعطیلات

اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق می تواند فروش شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. اگر این

اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق می تواند فروش شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. اگر این کمپین مخصوص مناسبت ویژه ای هم چون نوروز، شب یلدا، و مناسبت های دیگر طراحی شده باشد شانس موفقیت بالاتری داشته، اما رقیبانی بیشتر و جدی تر، و فرایندی دشوارتر در پیش رو خواهد داشت. دراین مقاله نحوه پیاده سازی کمپین های تبلیغاتی بیان شده و روش هایی برای پیاده سازی آن به طوریکه فروش شما را افزایش دهد پیشنهاد شده است.

روش های پیاده سازی کمپین های تبلیغاتی 

شعار ما در مجله کسب و کار پارس ویتایگر، کمک به رشد و ارتقا با ارائه محتوای مفید درباره کسب و کار ها است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه تکنولوژی و سازمانی، فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

پیاده سازی کمپین تبلغاتی در ایام ویژه ای همچون شب یلدا و نوروز و … همیشه ساده نیست. اما تکنیک هایی وجود دارد که براساس تجربه بازخورد بهتری دارند و با بکارگیری یکسری نکات ریز می توان به ننتایج بهتری هم رسید. پیشنهاد ما به شما بررسی روش های زیر است:

کمپین تبلیغاتی ایمیلی و پیامکی

آسان ترین و کم هزینه ترین نوع کمپین تبلیغاتی کمپین های ایمیلی ست. و احتمالا به نظرتان می آید که پروسه آن به این صورت است:

شما ۲۰ دقیقه وقت برای نوشتن متن ایمیل، کمی دیزاین و به اصطلاح اضافه کردن “گل و بوته”، و ارسال آن به تمام ایمیل های ثبت شده در CRM تان در قالب یک کمپین لازم دارید. و چند ساعت بعد خیل عظیم مشتری های جدید و قدیم به سمت سازمان شما سرازیر شده و شما در حالی که با شادمانی از یک سوی سازمان به سوی دیگر می دوید و حین لبخندی “فراگیر” برق سفیدی از دندان هایتان بازتاب می شود، سفارش های مشتریان را فرستاده و تا زانو در پول فرو می روید.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ممکن است این سناریو برای یک تبلیغ بسیار غیر حرفه ای و نامربوط خمیردندان به کار بیاید، اما به هیچ عنوان یک کمپین تبلیغاتی موفق (و حتی نا موفق!) را توصیف نمی کند. برای موفقیت یک کمپین “ساده”ی ایمیلی، بسیار بیش از این وقت و انرژی لازم است. یک کمپین تبلیغاتی موفق باید از تمام کانال های بازاریابی موجود برای رسیدن به یک هدف واحد استفاده کند، و ایمیل و پیامک یکی از آنهاست.

بسته به نوع کسب و کارتان، کمپین شما می تواند از چند هفته تا چند ماه را در بر بگیرد. برای نمونه، اگر صاحب کسب و کار کوچکی باشید که در خرید های پیش از عید رونق بسیاری می گیرد (مثلا خوار و بار فروشی)، ممکن است کل اسفند ماه فروش ویژه به مناسبت نوروز داشته، و از اواخر دی ماه شروع به تبلیغات و اطلاع رسانی کنید.

در گام اول قالب انتخابی ایمیل، متن و دیزاین انتخابی همه باید با هدف نهایی و مخاطب تناسب داشته، و وقت زیادی از خواننده نگیرد. اگر می خواهید کد تخفیفی به آنها ارائه دهید، یک دکمه ی چشمگیر با متن “کد تخفیف خود را دریافت کنید” در ایمیل جای دهید. اگر می خواهید کتاب یا ویدیویی را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهید، دکمه ی “دانلود رایگان کتاب” را در ایمیل داشته باشید. و به همین منوال ایمیلی نسبتا کوتاه (توضیحات باید کافی و قانع کننده باشد پس ایمیل ۳۰ کلمه ای نفرستید. حدود ۲۰۰-۳۰۰ کلمه ایده آل است) و جذاب طراحی کنید.

در ارسال پیامک کار کمی دشوار تر است چرا که دیگر گزینه های دیزاین، عکس، ویدیو، دکمه، و “گل و بوته” وجود ندارند. تنها ابزار شما خود “متن” است. و شما باید به قدری ترغیب کننده و “به درد بخور” باشید که نه تنها پیامک شما پاک یا بلاک نشود، بلکه خواننده ۱ را به سرشماره ی مورد نظر شما بفرستد.

 کمپین تبلیغاتی موفق، هدف و مخاطب مشخص دارد

هدف گذاری برای یک کمپین تبلیغاتی موفق

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

گام دوم طراحی کمپین مشخص کردن این است که کمپین: ۱٫ با چه هدفی و ۲٫ برای چه کسانی طراحی می شود. ممکن است شما برای همه ی مشتری ها و سرنخ هایتان یک کمپین طراحی نکنید. فرض کنید یک شرکت بزرگ برنامه نویسی و طراحی وب سایت دارید. نمودار ها و گزارش های نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری شما نشان می دهد که ۷۰% مشتری ها و سرنخ ها مربوط به خدمات طراحی سایت شما بوده اند و نیمی از آنها راجع به تولید محتوا (که جزئی از خدمات شما نیست) نیز سوال پرسیده اند.

اگر هدف شما این باشد که خدمات خود را در سال جدید گسترش دهید، الان بهترین زمان برای اضافه کردن تولید محتوا به لیست سرویس هاست. هدف شما معرفی سرویس جدیدی به نام تولید محتوا به کسانی ست که نیمی از آنها به این سرویس علاقه مند بوده اند. پس کمپینی مخصوص این افراد می سازید. و احتمال این که این کمپین تبلیغاتی موفق شود بالاست، چرا که شما پیش از طراحی کمپین نیاز بازار را می دانید.

فرض کنید ۳۰% باقی مانده ی مشتریان و سرنخ ها سفارش نرم افزار داشته اند و اصلا وب سایت ندارند. در صورتی که فروش شما به آنها مطلوب بوده و در بخش نرم افزار آفرهای ویژه ای دارید، می توانید این آفر ها را به آنها اطلاع رسانی کنید. حتی می توانید تخفیف مدت دار ویژه ای برای کسانی که برای اولین بار به شما سفارش طراحی سایت می دهند قرار دهید. مگر اینکه در تماس های پیشین با آنها گفته باشند “آقای/خانم محمدیان، ما از وب سایت داشتن متنفریم و هیچ گاه نمی خواهیم نام شرکتمان در اینترنت پخش شود”.

پس هدف این کمپین شما معرفی محصولات دیگر و بیش فروشی، و مخاطب شما اقلیت CRMتان است، به جز کسانی که از سایت داشتن متنفرند!

ممکن است هدف شما به دست آوردن سرنخ های جدید باشد. در این صورت باید از صفحات فرود، فرم ها، و سایر ابزار تبلیغات آنلاین برای تولید سرنخ استفاده کنید. برای مثال، در سایتی فروش ویژه ی خود را تبلیغ کنید، برای کسانی که با استفاده از آن تبلیغ به وب سایت شما رهنمون می شوند صفحه فرودی با این ویژگی ها بسازید:

 1. تمام مشخصات کمپین را در آن توضیح داده شود
 2. مشخصات کمپین در تصویر نمایش داده شود
 3. حداقل یک فرم در صفحه وجود داشته باشد که شماره تماس و ایمیل اشخاص علاقه مند را از آنها گرفته و در CRM شما ثبت کند.

توجه داشته باشید که صفحه فرود باید به وضوح موضوع اصلی را مشخص کرده و توضیح دهد. سرنخ احتمالی شما به دنبال یک طومار از کارهایی که شما می توانید انجام دهید نیست، بلکه به دنبال این است که این آفر ویژه به چه درد مخاطب یا مشتری شما می خورد. شما برای قانع کردن او زمان بسیار کوتاهی در اختیار دارید. اگر در زمینه ایمیل مارکتینگ، صفحه فرود و… اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می کنم مطلب “چگونه در ۱۰۰ روز کارشناس دیجیتال مارکتینگ شویم؟ ” را از دست ندهید.

شما به راحتی می توانید توسط نرم افزار CRM تعداد سرنخ هایی که از هر کمپین به دست آمده، و خروجی نهایی کمپین ها را در قالب یک گزارش ببینید. این گزارش ها به تنظیم و برنامه ریزی استراتژی های بودجه بندی شما در کمپین های بعدی نیز کمک بسیار می کند.

به یاد داشته باشید که هیچ گاه یک ایمیل، پیامک، یا تماس تنها منجر به فروش نمی شود. همیشه باید محصول و خدماتتان را به یاد سرنخ احتمالی یا مشتری احتمال بیندازید. معمولا پنج پیگیری برای فروش به یک سرنخ لازم است. البته باید حواستان به این نکته باشد که رایج ترین دلیل لغو اشتراک دریافت ایمیل های متعدد و نامربوط از یک سازمان است.

مقالات سایت و شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی در موفقیت یک کمپین تبلیغاتی موفق

هنگامی که هدف به دست آوردن سرنخ های جدید است، با توجه به مخاطب هدف، باید مقالات جدید نیز در وب سایتان منتشر کنید. برای این که بتوانید با استفاده از مقالات سرنخ جمع آوری کنید، تنها کافیست فرمی در دسترس خواننده قرار دهید تا با پر کردن آن اطلاعات اولیه و تماس شخص در CRM شما ثبت گردد.

شبکه های اجتماعی نیز بسته به نوع کسب و کار شما می تواند بسیار مهم یا کم اهمیت باشد. مسلماً می توانید در تبلیغات تلگرامی خود لینک صفحه ی فرود یا صفحه ای از سایت را که با هدف شما همسو بوده و فرمی برای پر کردن و تولید سرنخ دارد قرار دهید. یعنی می توانید مستقیما از تلگرام سرنخ ها را به صفحه ی مورد نظر بیاورید. اما در مورد اینستاگرام به دلیل محدودیت های مربوط به لینک، این کار به این راحتی ها نیست. اما قطعا استفاده از لینک کوتاه صفحه در کنار معرفی کمپین بی تاثیر نخواهد بود.

گزارش ها و نتیجه گیری

برای گزارش گیری آماری و نموداری کمپین می توانید از CRMتان استفاده کنید. و شما باید از این تواناییها بهره ببرید تا جوابی برای سوالاتی که مدیر سازمان از شما می پرسد داشته باشید سوالاتی نظیر : “آقای/خانم محمدیان،

 • کدام کمپین فروش بهتری داشت؟
 • کدام کمپین تبلیغاتی موفق تر بود؟
 • چه تعداد سرنخ و مشتری جدید از این کمپین ها به دست آمد؟
 • کدام استراتژی بهتر پاسخگو بود؟
 • آیا بودجه بندی مناسب بود؟
 • آیا این کمپین ها به نفع سازمان تمام شدند؟
 • آیا به اهداف مورد نظر رسیدیم؟”

سوال هایی از این قبیل، را با یک لبخند که به درد همان تبلیغ غیر حرفه ای خمیردندان می خورد، جواب ندهید و نگویید “هنوز نمی دانیم”. سازمان شما زمان و پول برای این کمپین ها هزینه کرده و شما باید بدانید نتایج چگونه بوده اند.

در ویدیوی بالا نحوه ی گزارش گیری در نرم افزار CRM پارس ویتایگر آموزش داده شده است، اما نحوه ی تحلیل این گزارش ها مجددا به کسب و کار شما و اولویت هایتان بستگی دارد.

سوالاتی که در نتیجه تحلیل کمپین باید به آنها پاسخ دهید

اگر به مدیر خود بگویید “یک کمپین تبلیغاتی موفق داشتیم“، شاید آقا/خانم مدیر از شما آمار و مدرک نخواهد. و در عوض بپرسد: “چطور؟” پاسخی که شما به این سوال می دهید نتیجه ی تحلیل گزارش هاست. بیایید سوالات مدیر را به یک مکالمه ی کامل با شما تبدیل کنیم:

کدام کمپین فروش بهتری داشت؟

کمپین ب. چون میزان فروش از چیزی که انتظار داشتیم (در این صحنه به رقمی که در بخش “فروش مورد انتظار” در CRMتان ثبت کرده اید اشاره می کنید) **** تومان بیشتر بود.

کدام کمپین تبلیغاتی موفق تر بود؟

(مانیتورتان را به سمت مدیر می چرخانید و نمودارهای گزارش های کمپین ها را در کنار هم به او نشان می دهید) کمپین ت. با این که کمپین ب بیشترین فروش را داشت، اما در کمپین ت برای ۴۵۰ نفر پیامک فرستاده شد و ۹۰ سرنخ جدید از این طریق به سیستم افزوده شد. موفقیت کمپین در این است که بیش از نیمی از آنها یک هفته پس از ثبت شدن در مراحل بالای قیف فروش قرار گرفته اند.

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند: تحلیل فروش با استفاده از نمودار قیف فروش

چه تعداد سرنخ و مشتری جدید از این کمپین ها به دست آمد؟

مجموعا ۱۶۰ سرنخ جدید و تا به الان ۲۶ مشتری جدید. البته تعداد زیادی از سرنخ ها با سرعت و اشتیاق خوبی در قیف پیش رفته اند و انتظار داریم به زودی تعداد مشتری ها حداقل دو برابر شود.

کدام استراتژی بهتر پاسخگو بود؟

ارائه کد تخفیف. تعداد کسانی که برای گرفتن کد تخفیف از صفحه فرود اقدام کردند تقریبا در حد انتظار بود. اما دانلود کتاب رایگان و ویدیوی آموزشی بسیار کمتر از انتظارمان پیش رفت.

آیا بودجه بندی مناسب بود؟

بله، اما اگر در بخش طراحی ایمیل وقت بیشتری بگذاریم احتمالا کمپین های ایمیل مان مناسب تر خواهد بود.

آیا این کمپین ها به نفع سازمان تمام شدند؟

بله. ما برای این کمپین ها ** تومان هزینه، ** زمان، و ** نفر نیرو گذاشتیم. در عوض فروش مان ** درصد افزایش داشته و ۱۶۰ سرنخ جدید به سیستم مان اضافه شده اند که پتانسیل خوبی برای تبدیل به مشتری دارند. این سرنخ ها به برنامه های بازاریابی مربوطه اضافه شده و پیگیری می شوند. در کل، ** سود برای سازمان حاصل شده و انتظار ** سود دیگر نیز داریم.

آیا به اهداف مورد نظر رسیدیم؟

(الان می توانید یکی از آن لبخندهای تبلیغ خمیردندانی بزنید). بله. مقایسه ی نمودار های “فروش مورد انتظار” و “تعداد سرنخ مورد انتظار” با نمودار های فروش و تعداد سرنخ های به دست آمده نشان می دهد که ما با تقریب خوبی به بیشتر اهداف تعیین شده در هر گروه هدف رسیده ایم.

سخن پایانی در پیاده سازی کمپین تبلیغاتی موفق:

بنابراین، یک کمپین “ساده” بسیار بیش از ۲۰ دقیقه برنامه ریزی و زمان نیاز دارد. البته با استفاده از CRM در زمان طراحی، اجرا و گزراش گیری کمپین ها صرفه جویی چشمگیری می شود، اما هم چنان مسئولیت اصلی با خود شماست. همه می توانند به شما پیشنهاداتی برای دیزاین، اجرا، متون مورد استفاده، و سایر مسائل مربوط بدهند. اما هیچ کس نمی تواند محتوا و قالب “درست” برای کسب و کار شما را در اختیارتان قرار دهد.

برای مشاهده دمو نرم افزار CRM پارس ویتایگرروی این لینک کلیک کنید.

اتوماسیون بازاریابی CRM

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان
  1. نویسنده:

ثبت دیدگاه