بزرگ ترین تهدید های کسب و کار

بزرگ ترین تهدید های کسب و کار و کمک CRM در مدیریت آنها

حتی در شرایط نرمال بازار نیز کسب و کارهای زیادی کاری را آغاز کرده و پس از مدتی

حتی در شرایط نرمال بازار نیز کسب و کارهای زیادی کاری را آغاز کرده و پس از مدتی شکست می خورند. آمار شکست در استارت آپ ها چندین برابر موفقیت آنهاست. چرا؟ گاهی در نتیجه ی عوامل داخلی و اشتباهات مجموعه، و گاه به خاطر عوامل خارجی که قابل کنترل نیستند، درست مانند شرایط نابسامان اقتصادی.

دقیقا به همین دلیل و برای شناسایی تمام عوامل داخلی و خارجی ست که تحلیل SWOT انجام می شود و حتی می توانید از نرم افزار CRM برای انجام تحلیل سوات استفاده کنید. درست است که گاهی عوامل خارجی هستند و نمی توان تاثیری بر آنها گذاشت، اما گاهی می توان با تغییرات داخلی سازمان تا حدی تاثیر عوامل خارجی را تعدیل یا کنترل کرد. به همین دلیل بسیاری از سازمان ها علی رغم میل باطنی تعدیل نیرو انجام می دهند.

این که آیا تعدیل نیرو راه درست مقابله با مشکلات اقتصادی ست یا خیر، از حوصله ی این مطلب و کاربردهای CRM خارج است.

شناسایی تهدیدهای کسب و کار

عوامل خارجی که می تواند کسب و کار شما را به سوی موفقیت یا شکست پیش ببرد عبارتند از:

  • عوامل سیاسی
  • عوامل اقتصادی
  • عوامل فرهنگی و اجتماعی
  • عوامل تکنولوژی

شما باید به عنوان مدیر یک کسب و کار این عوامل را تحت نظر داشته باشید. شما نمی توانید شرایط سیاسی و اقتصادی کشور خود را کنترل کنید، اما می توانید کسب و کار خود را تا حدی از اثرات منفی تغییرات آنها حفظ کنید. البته متاسفانه گاهی این عوامل بیرونی به قدری قوی هستند که کسب و کار شما را از بین می برند یا گاهی شما را از فرش به عرش می رسانند.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

بخش هایی که شما می توانید بیشترین کنترل و تطبیق پذیری را داشته باشید عوامل اجتماعی و تکنولوژی ست.

تهدیدهای کسب و کار در بخش اجتماعی

این تهدید ها هنگامی رخ می دهد که شما شرایط جامعه ی خود را در نظر نداشته باشید. برای نمونه، برای انتخاب نوع بازاریابی باید بدانید که رابطه ی جامعه ی شما با کانال های مختلف – اینترنت، شبکه های اجتماعی، تلفن و غیره – چگونه است.

مسئله ی دیگر شرایط جامعه شناختی از قیبل سن و جنسیت است. آیا شیب رشد جمعیت شما تند است؟ پس باید در برنامه ریزی های بلندمدت خود نسل آینده را نیز در نظر داشته باشید. آیا شیب رشد شما منفی ست؟ پس باید بدانید که افرادی با سن بیشتر و یا مهاجران بیشتر بازار هدف شما را تشکیل می دهند.

به هر روی، شما باید مطابق با نیازهای جامعه و ترجیحات آنها با مشتری های احتمالی و فعلی خود ارتباط برقرار کنید. مشخصات جامعه شناختی و ترجیحات سرنخ ها و مشتری های خود را در پروفایل آنها در CRM ذخیره کنید. گزارش هایی دوره ای نیز از آنها بگیرید تا متوجه باشید که افراد جذب شده چه مقدار با مشتری های ایده آل شما هم خوانی دارند.

شما پرسوناهای مخاطب خود را طبق همین اطلاعات ایجاد می کنید. اگر مشتری های جدید با پرسوناها تفاوت زیادی داشته باشند، یا نتوانسته اید با جامعه ی هدف خود به درستی ارتباط برقرار کنید، یا شرایط اجتماعی و فرهنگی در حال تغییر است. در هر صورت، شما باید تغییراتی در سیستم خود ایجاد کرده، و با فرهنگ و تغییرات اجتماعی همگام شوید.

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

هم چنین، بازخورد مردم به کمپین ها و محصولات خود را به طور مداوم پیگیری و بررسی کنید. باید بدانید که مخاطبتان به چه چیزی واکنش مثبت، و به چه چیزی واکنش منفی نشان می دهد. جمع بندی این بازخوردها و نتیجه ی بررسی آنها باید در گزارش های کمپین شما ثبت شده و در کمپین های بعدی در نظر گرفته شوند. شما می توانید از نرم افزار CRM خود به عنوان نرم افزار بازاریابی استفاده کرده و حتی کمپین های تبلیغاتی را با CRM تعریف کنید.

تهدیدهای کسب و کار در بخش تکنولوژی

با انقلاب دیجیتالی و پیشرفت های شگرف تکنولوژی، تغییرات چشمگیری در روند کلی زندگی و البته کسب و کار پیش آمد. این تغییرات هنوز هم ادامه دارد و سرعتی بیشتر نیز گرفته است. این تغییرات برای کسب و کار شما به دو بخش تقسیم می شود:

  • تغییراتی که سرعت و کیفیت خدمات شما را بهبود می دهد و شما را به روز نگه می دارد،
  • تغییراتی که جای شما را در بازار می گیرد.

در مورد اول، شما باید سعی کنید با استفاده از تکنولوژی های جدید همچنان کیفیت و سرعت ارائه خدمات بالایی داشته باشید. نرم افزار CRM خود جزو همین دسته از تکنولوژی هاست. پس از مدتی، شما نمی توانید از استفاده از این تکنولوژی های جدید سر باز زنید. وقتی که یک ابزار به یک لازمه تبدیل شود، نداشتن آن یکی از ضعف های بزرگ شما خواهد بود.

تغییرات نوع دوم مانند ماشین آلاتی ست که در یک کارخانه ی تولیدی کار ۵ کارگر را انجام می دهد. رئیس کارخانه با خرید این دستگاه جدید می تواند دو کار انجام دهد:

  • عذر این ۵ کارگر را بخواهد
  • کار جدیدی به آنها پیشنهاد دهد که باعث گسترش کسب و کار خود گردد.

جامعه رئیس کارخانه ایست که همیشه شما را اخراج می کند. به محض باب شدن تلفن های بی سیم، تلفن های سیم دار به تاقچه های خاطرات و نوستالژی، درست کنار نوارهای کاست و ویدیو اضافه شدند. مصرف کننده ها همیشه راحتی خود را اولویت قرار می دهند. شما نیز باید همین کار را کنید.

متاسفانه در جامعه رئیسی وجود ندارد که شما را به وظیفه ای دیگر بگمارد. شما باید به محض شنیدن در مورد دستگاه جدید که بناست جای شما را بگیرد، به فکر کار جدیدی در بخش دیگری از کارخانه باشید. با افراد مشورت کنید، سعی کنید متوجه شوید در کدام بخش به نیروی جدید احتیاج است، و در حتی در صورت لزوم نوآوری کنید و بخشی پیشنهاد دهید که با سابقه ی شما همخوانی دارد و مشکلی را از کارخانه حل می کند.

شما باید همیشه حواستان به دور و برتان باشد. باید پتانسیل های بازار برای کسب و کارهای احتمالی دیگر خود را بشناسید. لزومی ندارد به طرزی وسواس گونه دائما اخبار را چک کنید و بازار را تحلیل کنید. تنها باید در جریان تغییرات تکنولوژی باشید تا در صورت لزوم، محصولات و خدمات جدیدی را به سیستم خود اضافه کنید.

جایی که نرم افزار CRM به شما کمک می کند در تعریف محصولات جدید با کمک مشتری است. با استفاده از بازخوردها و نظرات ثبت شده ی مشتری ها، می توانید پتانسیل بازار برای محصولات جدید و میزان تقاضای بازار برای آنها را تخمین بزنید.

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه