مسیر خرید مشتری

مسیر خرید مشتری چیست؟

تمام کسانی که با بازاریابی آشنایی دارند عبارت مسیر خرید مشتری را نیز می شناسند. اهمیت این مسیر

تمام کسانی که با بازاریابی آشنایی دارند عبارت مسیر خرید مشتری را نیز می شناسند. اهمیت این مسیر در مقدار زمان لازم برای تصمیم گیری خرید و در نهایت میزان فروش شماست. بخش اعظم این مسیر از کنترل شما خارج است، چرا که با مقایسه ی شما با رقبا و نظر مشتری های پیشین و فعلی شما شکل می گیرد.

مسیر خرید مشتری چیست؟

با مجله کسب و کار نرم افزار پارس ویتایگر هم‌گام شوید.

به عبارت ساده، مسیر خرید مشتری تمام روند خرید، از لحظه ی آگاهی مشتری از وجود محصول شما تا خرید نهایی ست. بخشی که شما شاهد آن هستید از لحظه ایست که مشتری با سازمان شما ارتباط برقرار می کند و شما کسب درآمد را به دستان توانای نیروهای فروش خود می سپارید.

ابتدای مسیر خرید مشتری

خشت اول دیوار خرید مشتری های شما کاملا بدون حضور شما نهاده می شود. شما حتی از وجود شخصی که ممکن است مشتری شما شود نیز خبر ندارید و آن شخص ممکن است به جای شما رقیب را انتخاب کند. گاهی دلیل شکست شما از رقیب در همین پله ی اول بسیار ساده و کوچک و گاهی پیچیده و اساسی ست، اما در نهایت شما مشتری را از دست داده اید.

چه ترسناک! و چه ناعادلانه. مشتری بیشتر مسیر را بدون شما طی می کند و ممکن است حتی فرصت دفاع از خود به شما نداده و از لیست حذفتان کند. چه کار باید کرد تا شما آن رقیب برنده در لیست مشتری باشید؟

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟ استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

حضور موثر از ابتدای مسیر خرید مشتری

شما در صورتی در ابتدای مسیر خرید حضور پیدا می کنید که مشتری شما را بشناسد. این کار بر عهده ی گروه بازاریابی شماست تا با کمپین های تبلیغاتی ایمیلی، دیجیتالی و هر نوع کمپین دیگری که با کسب و کار و مخاطب شما سازگار است محصولات شما را به مشتری های احتمالی بشناسانند.

علاوه بر این، گروه بازاریابی باید کمپین ها و تحلیل کانال های بازاریابی و از نتایج این تحلیل ها برای بهبود کمپین های بعدی استفاده کند.

مسئولیت دیگر آنها وفادارسازی مشتری ها با استفاده از تکنیک ها و برنامه های متفاوت وفاداری ست. این برنامه ها می توانند برنامه های ساده ی ارسال کد تخفیف به صورت خودکار در انتهای هر فصل، یا برنامه ای پیچیده تر و شخصی سازی شده ای مانند برنامه های وفاداری چندسطحی باشند. هدف از این کار خرید دوباره ی مشتری های فعلی و البته فراموش نشدن توسط آنهاست. این کار مقدمه ی تبلیغات دهان به دهان نیز هست.

آنچه که رضایت مشتری ها را فراهم می آورد مقدمه ی برد شما در رقابت ابتدای این مسیر است. درست است که نمی توانید در مرحله ی آگاهی مشتری را قانع کنید که شما را انتخاب کند، اما می توانید رضایت مشتری هایی را که تصمیم گرفته اند شما را در لیست گزینه های خود قرار دهند کسب کنید و محصولات و خدمات با کیفیت و فراموش نشدنی ارائه دهید.

دیگران در پارس ویتایگر خوانده اند: تحلیل کانال های بازاریابی

وقت آن رسیده است تا کسب و کارتان را متحول کنید. دانلود رایگان کتاب 103 مزیت نرم افزار CRM در کسب و کار

فراموش نشوید!

چطور باید در یاد مشتری بمانید؟ یکی از روش ها تبلیغات و برنامه های وفاداری ست. روش دیگر مزیت های رقابتی شماست. اگر شما نسبت به رقبا چند مزیت چشمگیر داشته باشید، شانس به یاد ماندنتان بالا می رود. خوش برخورد بودن کارکنان شما و اهمیت دادن به آنها حس مثبتی در مشتری ایجاد می کند که فراموش نخواهد کرد. اما مهم ترین فاکتور، کیفیت شماست.

شما می توانید با استفاده از بازخوردهایی که از مشتری ها می گیرید، کیفیت خود را در هر محصول یا سرویسی بالا ببرید. ثبت و طبقه بندی این بازخورد ها با استفاده از نرم افزار CRM و تحلیل آنها با هوش و درایت مدیران مجموعه انجام می گیرد.

فراموش نکنید که موثرترین نوع تبلیغات، تبلیغات دهان به دهان خودجوشی ست که مشتری های طرفدار (مشتری هایی که از وفادار ها نیز وفادارترند و شما را به سایرین معرفی می کنند) برای شما انجام می دهند. ۶ پله ی وفاداری مشتری را پیش تر توضیح داده و نقش CRM در وفادارسازی و طرفدارسازی مشتری ها را نیز بیان کرده ایم.

مسیر خرید مشتری و CRM

همان طور که توضیح داده شد، شما می توانید با استفاده از CRM بخشی از مسیر را که مشتری ها در سازمان شما طی می کنند، هدایت و کنترل کنید. فایده ی این کار خوش نام شدن مجموعه ی شما و جذب مشتری های جدید است. این یعنی شما در مراحل آگاهی و مقایسه که پیش از تماس مشتری با سازمان شما انجام می گیرد نیز حضور موفقی پیدا کرده و احتمال تماس مشتری احتمالی با مجموعه را بالا می برید.

اطلاعات بیشتر:

راهنمای طراحی نقشه سفر مشتری در CRM

نقشه سفر مشتری چیست؟

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید: استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان

ثبت دیدگاه